in

Otonom Araç Şirketi Aurora, 820 Milyon Dolar Değerinde Hisse Sattı!

Aurora
Aurora

Aurora Innovation, 2024 yılında otonom kamyon taşımacılığı işletmesi kurmayı hedefleyen sürücüsüz teknoloji şirketidir.

Şirketin hisselerinin halka arzından ve eşzamanlı özel arzından 820 milyon dolarlık sermaye artırımını tamamladığı açıklandı. Şirket, hisse satışının Cuma günü tamamlanmasını bekliyor.

Aurora Taşımacılık
Taşımacılık

Hisse Satışı Ne Amaçla Kullanılacak?

Bu hisse satışı, Aurora’nın gelecek yılın sonuna kadar ve “2025’e kadar” ticari lansman için fon sağlamasına yardımcı olacak. Daha önce de belirtildiği gibi, Aurora, 2022 yılında 2024’ün ortalarına kadar yeterli paraya sahip olduğunu ifade etmişti, ancak ticari lansmanı ve gelecekteki projeleri için ek fon sağlamaya ihtiyaç duyacağı da açıklanmıştı.

Aurora’nın CEO’su Chris Urmson, şirketin nakit pozisyonunu korumak için çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirten bir sızan notta, gelecek yıl 300 milyon dolar toplamanın önemli olduğunu vurgulamıştı.

Aurora’nın Yatırımcıları Kimler?

Şirketin sözcüsü Rachel Chibidakis, yaptığı açıklamada, ticari lansmanı gerçekleştirmeden önce daha fazla para toplamalarının gerektiğini her zaman açık bir şekilde ifade ettiklerini belirtti. Şirket, sürücüsüz kamyonları ticarileştirmek için FedEx, Paccar, Schneider, Werner ve Xpress gibi önemli ortaklıklarla işbirliği yapıyor. Ticari lansman, Dallas ve Houston arasında şoförsüz müşterilere hizmet verecek yaklaşık 20 kamyonluk bir filonun işletilmesini içerecek.

Aurora Otonom Kamyon Taşımacılığı
Otonom Kamyon Taşımacılığı

Aurora, fonların nasıl kullanılacağı konusunda özel bir açıklama yapmamıştır, ancak “işletme sermayesi ve diğer genel kurumsal amaçlar” için kullanılacağı ifade edilmiştir. Paranın bir kısmının kısa ve orta vadeli yatırım sınıfı araçlara yatırılacağı ve ayrıca ek işletmeler, teknolojiler, ürünler veya varlıklara yatırım yapma ihtimalinin de bulunduğu belirtilmiştir.

Hisseler Ne Kadar Fiyattan İşlem Gördü?

Hisseler, hisse başına 3 dolarlık halka arz fiyatı veya toplamda 220 milyon dolarlık 73.333.333 adet A Sınıfı adi hisse senedi ve hisse başına 2.70 dolarlık özel teklif veya toplamda 600 milyon dolarlık 222.222.216 hisse ile işlem görmüştür.

Aurora’nın ikinci çeyrek kazançlarını ne zaman açıklayacağı henüz belli değildir, ancak bu açıklamada nakit konusundaki planları da özetlenecektir. Şirket, 30 Haziran 2023 itibarıyla 785 milyon dolarlık nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlara sahip olduğunu belirtmiştir; ancak hisse satışından elde edilen 820 milyon dolar dahil değildir.

Yatırımcıların isimleri, anlaşmanın Cuma günü kapanmasının ardından açıklanacaktır. Aurora, bu anlaşmaya sadece bir dizi mevcut kurumsal ve stratejik yatırımcının katıldığını ifade etmiştir.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Türkiye E-ticaret Sektöründe Dudak Uçuklatan Bir Rekor Kırdı!

SERP Nedir?

SERP Nedir?