in

Veri analitiği platformu Databricks, 500 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Databricks
Databricks

Veri analitiği ve yapay zeka odaklı yazılım çözümleri geliştiren Databricks, T. Rowe Price liderliğinde gerçekleşen I serisi yatırım turunda “500 milyon dolarlık” bir yatırım aldı. Bu yatırımın ardından şirketin değerlemesi 43 milyar dolara ulaştı.

Yatırım turuna kimler katıldı?

Yatırım turuna katılan diğer yatırımcılar arasında Andreessen Horowitz, Baillie Gifford, ClearBridge Investments, Counterpoint Global fonları, Fidelity Management & Research Company, Franklin Templeton, GIC, Octahedron Capital, Tiger Global gibi şirketin mevcut yatırımcıları yer aldı. Ayrıca, yeni yatırımcılar arasında Capital One Ventures, Ontario Teachers’ Pension Plan (OTPP) ve NVIDIA da bulunuyor.

Özellikle Capital One Ventures’ın bu girişime yaptığı yatırımın, Databricks’in rakibi olan Snowflake’in önemli müşterilerinden biri olması dikkat çekiyor.

Databricks, bu son yatırım ile birlikte bugüne kadar toplamda 4 milyar dolarlık yatırım almış oldu. Şirket, bu yeni kaynakları Nvidia ile iş birliği yaparak yeni çözümler geliştirmek amacıyla kullanmayı planlıyor.

Databricks nedir?

Girişim, 2013 yılında “Ali Ghodsi, Andy Konwinski, Arsalan Tavakoli-Shiraji, Ion Stoica, Matei Zaharia, Patrick Wendell ve Reynold Xin” tarafından kuruldu. Şirket, müşterilerine yapay zeka kullanarak şirket genelinde veri analizi yapma imkanı sunan bir yazılım platformu sağlıyor. Şirketin halka arz planlarına dair henüz resmi bir açıklama yapılmış değil, ancak ilerleyen dönemlerde bu konuda daha fazla bilgiye ulaşabileceğiz.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Ascend Elements

Sürdürülebilir pil malzemeleri üreten Ascend Elements, 542 milyon dolar yatırım aldı!

Swan

Finansal teknolojilere odaklanan Swan, 40 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!