in

Şirketlerin iş akışlarında LLM’leri kullanmasına yardımcı olan Deepset, 30 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Deepset
Deepset

Almanya merkezli yapay zeka girişimi Deepset, liderliğini Balderton Capital’ın üstlendiği bir yatırım turunda “30 milyon dolarlık” yatırım kazandı!

Deepset ne yapıyor?

Girişim, işletmelerin büyük dil modellerini (LLM’ler) iş akışlarına entegre etmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış bir firma olarak öne çıkıyor. Bu yatırım turuna Alphabet’in yatırım kolu GV (Google Ventures) yanı sıra Harpoon Ventures, System.One ve Lunar da katıldı. Girişimin bu turdaki yeni yatırımıyla birlikte toplam yatırım miktarı 46 milyon dolara ulaşmış oldu.

Deepset LLM Entegreleri
LLM Entegreleri

Ne geliştiriyor?

Girişim, geliştiricilere doğal dil işleme (NLP) projeleri için gerekli araçları seçme olanağı sunan Haystack adlı açık kaynaklı bir çerçeve geliştiriyor. Bu çerçeve içinde tescilli ve açık kaynaklı LLM’ler, vektör veritabanları, dosya dönüştürücüler ve metin gömme modelleri gibi bileşenler bulunuyor. Geliştiriciler, bu bileşenleri pipeline’lar veya aracılar şeklinde birleştirerek, ihtiyaçlarına özelleştirilmiş LLM tabanlı uygulamalar oluşturabiliyorlar.

Deepset Cloud nedir?

2019 yılında Haystack’i piyasaya sürdükten sonra, girişim geçtiğimiz yıl veri gizliliğini koruyarak özelleştirilmiş LLM sistemleri oluşturma imkanı sunan bir bulut platformu olan Deepset Cloud’u tanıttı. Cloud, dil modellerini üretim ortamlarında çalıştırmayı kolaylaştıran bir dizi özellik sunuyor.

Yeni yatırımı, girişimin uluslararası büyümesini hızlandırmayı ve ekibini genişletmeyi amaçladığını belirtti. Şirket, Cloud’u daha da geliştirerek retrieval-augmented generation (RAG) uygulamalarını iyileştirmeyi ve platformun gizlilik odaklı müşterilere yönelik optimize edilmesini hedefliyor. Aynı zamanda, LLM tabanlı uygulamaların performansını artırmak için Deepset Cloud’daki gözlemlenebilirlik özelliklerini geliştirmeye de odaklanacak.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Yeni Bir Startup’ı Yönetme: Başarının Temel Adımları

Georgiamune

Kanser hastalarına odaklanan Georgiamune, 75 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!