in

Öğrenme ve beceri platformu Disprz, 30 milyon dolar yatırım topladığını açıkladı!

Disprz
Disprz

Disprz, Lumos Capital liderliğindeki C Serisi finansman turunda 30 milyon dolar toplayarak kurumsal bir öğrenme ve beceri platformu için önemli bir başarı elde etti.

Finansmanın ana hedefleri, küresel pazar genişlemesi ve ürün geliştirmenin yanı sıra öğrenme ve beceri döngüsü boyunca üretken yapay zeka entegrasyonunu içeriyor. Bu finansman, Disprz’in veri bilimcileri, beceri bilimcileri ve yazılım mühendislerini işe almasına da yardımcı olacak.

Disprz Nedir?

Disprz Öğrenme ve Beceri Platformu
Öğrenme ve Beceri Platformu

Disprz, şirketlerin işgücünün becerilerini geliştiren ve yeniden beceri kazandıran yapay zeka destekli bir öğrenme platformu olarak 2015 yılında Chennai, Hindistan’da Subramanian Viswanathan ve Kuljit Chadha tarafından kuruldu. Şu anda, ICICI Bank, Amazon, Indian Oil, Bajaj Allianz, Ather Energy, HDFC Life, Starbucks, AIA, PETRONAS, Sharaf DG, Neom, Rivoli ve Kotak Life Insurance gibi yaklaşık 350 kuruluşa ve 2.8 milyon kullanıcıya hizmet veriyorlar.

Disprz Neyi Hedefliyor?

Disprz’in kurucu ortağı ve CEO’su Subbu Viswanathan, kuruluşların beceri geliştirmenin her işlevin görevi olduğunu giderek daha fazla fark ettiğini ve dünyanın üretken yapay zeka tarafından alt üst edilmeye hazır olduğunu belirtiyor. Disprz, Hindistan’ın ilk şirketi olmaya doğru ilerlemeye hazır olduklarını ve önümüzdeki 4-5 yıl içinde 100 milyon dolarlık bir şirket olmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Girişimin finansman turu, önceki B Serisi turunda 13 milyon dolar topladığı Dallas Venture Capital ve Mars Growth Capital liderliğindeki turdan yaklaşık iki yıl sonra gerçekleşti. Şu ana kadar, Disprz toplamda 50 milyon dolarlık fon sağlamış durumda.

Üretken yapay zeka pazarı, büyük dil modellerinin hızlı yükselişiyle birlikte hızla büyüyor ve Bloomberg Intelligence raporuna göre 2022 ile 2032 arasında %42’lik şaşırtıcı bir Yıllık Büyüme Oranı (YBBO) ile 1.3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu alanda sayıları giderek artan girişimler, özellikle ChatGPT ve Bard gibi büyük dil modellerinin entegrasyonu ile üretken yapay zekayı platformlarına veya hizmetlerine dahil ediyorlar.

Girişimin başarısı, Swiggy, Blinkit, OYO, BYJU’S, ixigo ve Freshworks gibi diğer şirketlerin kendi alanlarında üretken AI özellikli ürünler ve hizmetler başlatmasının yanı sıra Google’ın Hindistan’daki girişim hızlandırma programı Google For Startups’ın üretken yapay zeka odaklı girişimler için destek sağlamasını da gösteriyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Apollo İot

Yerli dijital enerji platformu Apollo IoT, 675 bin dolar tohum yatırım aldığını açıkladı!

Studio Billion

Yerli mobil oyun girişimi Studio Billion, Seri A öncesi köprü yatırım turunu başarıyla tamamladı!