in ,

E-Ihracat Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

E-İhracat Nasıl Satış Yapılır?
E-İhracat Nasıl Satış Yapılır?

Bugün sizlere dünyaya açılmanızı sağlayacak olan “E-İhracat Nasıl Yapılır” hakkında gereken tüm detayları anlatacağız. Bu yazıyı okuduğunuzda aklınızda herhangi bir soru kalmayacak. Bize “E-İhracat hakkında danışmak istediğiniz bir soru olursa “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz!

E-İhracat Nedir?

Online satış kanalları aracılığıyla yurt dışındaki bireysel müşterilere yaptığınız satışlara “E-İhracat” denir. Bunun yanı sıra, Türkiye’de e-ticaret günden güne gelişiyor ve büyüyor. Ancak Türkiye’nin hızlı değişen gündemi ve bunun e-ticarete yansıması, e-ticaret yapanların akıllarına “e-ihracat nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli” sorularını daha çok getiriyor. Ayrıca uluslararası alanda gelişmiş ve büyük hacimlere sahip pazarlara dahil olmak daha karlı oluyor. Sadece ülkeler bazında da değil dünya çapında büyük üne ve kitleye sahip global pazaryerleri, Dünya’nın her yerine kolaylıkla ulaşabilmenize yardımcı oluyor.

E İhracat Nasıl Yapılır?
E İhracat Nasıl Yapılır?

İster pazaryerlerinden ister kendi e-ticaret web sitesinden e-ihracat yapmaya başlayın, önemli noktalara her zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Farklı ülkelerin pazarlarını, alışveriş dinamiklerini ve popüler olan ürünleri takip etmeli, lojistik ile ilgili hüsrana uğramamak için önünüze çıkabilecek her türlü engeli önceden öğrenmelisiniz. Bu ayrıntılara dikkat ederek e-ihracat ile kazancınızı arttırabilir, işinizi büyütebilirsiniz.

E-İhracat İle Satış Nasıl Yapılır?

Yurt dışındaki bireysel müşterilere satış yapabilme imkanı sağlayan e-ihracat, bu açıdan klasik ihracattan ayrılıyor. Şirketten şirkete değil şirketten bireysel müşteriye satış yapabilmek, işinizi uluslararası alanda da kolaylıkla tanıtabilmenizi sağlıyor. Yani dijital dünyanın getirileri sayesinde e-ihracat ile sınırlar ortadan kalkıyor.

HepsiburadaGittigidiyor gibi pazaryerleri, Türkiye’de e-ticaret girişimlerine avantajlar sunarak yerel bazda satışların gerçekleştirebileceği platformlar olarak hayatımızda yer alıyor. Ancak son yıllarda e-ihracatın yükselen değeri, bu platformlar içerisinde farklı ülkelere satış yapabilmeyi de ortaya çıkarıyor. Hepsiburada Global ve Gittigidiyor Global ile bünyelerinde bulunan mağaza sahiplerinin kolaylıkla e-ihracat yapabilmesi için bu pazaryerleri, atılım yapıyor. Türkiye’de e-ihracat yaygınlaştıkça bu atılımların daha da gelişeceği ve satış yapılan ülkelerin artacağı düşünülüyor.

E-İhracat Satış
E-İhracat Satış

Yerel pazaryerleri dışında hepimizin bildiği global pazaryerlerinde mağaza açarak satış yapmak, e-ihracat için en yaygın yol… Amazon, Etsy gibi global pazaryerlerinde ve bunlar dışında hedeflediğiniz ülkenin yerel pazaryerlerinde de mağaza açarak satış yapabilirsiniz. Örneğin; e-ihracat yapmak istediğiniz bölge Ortadoğu ise Souq ile yerel bazda e-ticaret yapabilirsiniz. Global ve farklı bölgelerin yerel pazaryerlerine giriş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken konu; pazar yerlerinin talepleri ve dinamikleri oluyor. Bu alanda işinize ve hedeflediğiniz pazara göre detaylı araştırma ve analiz yapmanız önemli…

Global pazar yerleri dışında kendi e-ticaret web siteniz üzerinden farklı ülkelerdeki tüketicilere satış yapmak isteyebilirsiniz. Bu tercih için dikkat etmeniz gereken; ülkelerin ödeme sistemlerini web sitenize entegre etmek… Türkiye’de kredi kartı ile ödeme, daha çok tercih edilirken Avrupa’da Paypal gibi e-ödeme yöntemleri tercih ediliyor. Hedeflediğiniz pazarın e-ticaret dinamikleri, size bu konuda yol gösteriyor.

E-İhracat Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E-ihracat başlı başına bir dünya ve bu dünyanın dinamikleri, yerel bazda yapılan e-ticaretten farklılık gösteriyor. Örneğin; Türkiye’de e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken bir konu olan ürünün gönderim süreci olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum, uluslararası alanda satış yaparken fazlasıyla önemli hale geliyor. Lojistik hesabını ve ülkelere göre değişen lojistik kurallarını, hedeflediğiniz pazara göre detaylı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

E-İhracat Pazarlama
E-İhracat Pazarlama

Satacağınız ürünlere ve e-ihracat yapacağınız yerlere göre ürün gönderim süreçleri ve tutarları farklılık gösterebiliyor. Bu alanda yapılan detaylı hesaplama, e-ihracat için en avantajlı yolu bulmanızda size yol gösteriyor. Bazı global pazaryerlerinin “fulfillment” denilen servisleri bulunuyor. Bu servis sayesinde cüzi ücretlerle ürünlerinizi satış yaptığınız ülkede stoklayabilir ve kolaylıkla gönderim yapabilirsiniz. Bunun dışında kendi web sitenizden e-ihracat yapıyorsanız göndereceğiniz ülkeye tek tek kargo göndermenin kargo maliyeti, hedeflediğiniz ülkenin gümrük muafiyet sınırı gibi sorulara cevap bulmanız gerekli. Lojistik konusunda ayrıntılı hesaplama yapmak, bu cevapları bulabilmek için önemli…

Pazarlama E-İhracat İçin Önemli mi?

E-ihracat yapmak istiyorsanız pazarlama, en çok vakit harcayacağınız nokta olmalı. Türkiye’de e-ticaret girişiminiz için yaptığınız pazarlama faaliyetleri, hedeflediğiniz ülke için farklılık gösterebilir. Hedeflediğiniz ülkelerin pazarlama dinamiklerini ve alışveriş alışkanlıklarını iyi öğrenmeli, buna göre pazarlama faaliyetleri oluşturmalısınız. Bu aşamada bilgi sahibi olup e-ihracata başlamak hem işinizi kolaylıkla ilerletmenizi sağlarken hem de gelir-gider hesabı açısından da kafanızdaki soru işaretlerini gidererek bütçelemenizi doğru yapmanıza imkan tanıyor.

Siz de daha fazla bilgi öğrenmek veya aklınıza takılan soruları bize yöneltmek istiyorsanız hemen “İletişim” sayfasından bize ulaşabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

E-İhracat Nedir?

E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-İhracat Ödeme Yöntemleri

E-İhracat Ödeme Yöntemleri Nelerdir?