in , ,

Enerjisa Enerji, Eşarj Şirketinin Tamamını Satın Aldı!

Enerjisa Enerji, Eşarj Şirketinin Tamamını Satın Aldı!

Enerjisa Enerji, Türkiye’de enerji dönüşümünün öncüsü Eşarj‘ı bünyesine katarak ilklerin şirketi olma yolunda ilerliyor.

Enerjisa Enerji’nin iştiraki olan Eşarj, Türkiye’de ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonuna sahip olma özelliğiyle lider konumda bulunuyor. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sektördeki liderliğini koruyan Eşarj, 360kW gücündeki ilk istasyonunu kurarak 60’ın üzerinde şehirde hizmet veriyor. Toplamda 600’den fazla şarj istasyonuyla, 400’ü yüksek hızlı (DC) olan Eşarj, en iyi deneyimi sunmaya devam ediyor. Enerjisa Enerji’nin bünyesine katılarak güçlerini birleştiren bu iki öncü şirket, Türkiye’de enerji dönüşümünü yönlendiren projelerde liderliklerini sürdürmeye devam edecek.

Eşarj
Enerjisa ve Eşarj

Son 2 Yılda 250 Milyon TL Yatırım ile Büyüme Hızlandı!

Eşarj’ın Çoğunluk Hisselerini Satın Alan Enerjisa Enerji, 250 Milyon TL Yatırım ile Elektrikli Araç Şarj İstasyon Ağına Öncülük Ediyor.

Enerjisa Enerji, Türkiye’nin ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonuna sahip olan Eşarj’ın çoğunluk hisselerini 2018 yılında satın alarak şirketin yönetimini devralmıştı. Son iki yılda 250 Milyon TL’lik önemli yatırımlar gerçekleştiren Enerjisa Enerji, sektöründe öncü bir konumda bulunuyor.

Eşarj’a yapılan yatırım planı kapsamında, Enerjisa Enerji 2023 yılı sonuna kadar 81 ilde en az 1 yüksek hızlı (DC) şarj istasyonunu içeren toplam 1000 istasyon kurma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Bu sayede elektrikli araç kullanıcılarına yaygın ve hızlı şarj imkanı sunarak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı hedefliyor.

“Herkes için daha iyi bir gelecek sağlayacak adımların öncüsüyüz.”

Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, Eşarj’ın tamamını sektörün lideri Enerjisa Enerji bünyesine katmanın gururunu dile getirdi. Pınar, şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk ve en fazla hızlı elektrikli araç şarj istasyon ağı ve elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarıyla müşterilerimize en iyi ve en hızlı deneyimi yaşatmaya devam ediyoruz. Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ekosisteminin yanı sıra herkes için daha iyi bir gelecek sağlayacak adımların öncüsü olmayı ve bu ekosistem içinde oyun kurucu şirketler arasında yer almayı hedefliyoruz. İnovasyon ve dijitalleşme üzerine odaklanarak ekosistemimizi güçlendiriyor ve yaptığımız yatırımlarla Türkiye’deki elektrikli araç ekosistemine katkı sağlıyoruz. Bu satın almayı da, başarılı bir şekilde yürüttüğümüz bu hedefe ulaşma yolundaki güçlü adımlarımızın bir kanıtı olarak görüyoruz.”

Eşarj, Türkiye’de İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor!

Türkiye’nin İlk Şarj Operatörü Eşarj, Elektrikli Araçların Karbon Emisyonlarını Azaltmak İçin İlklerine İmza Atmaya Devam Ediyor.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Eşarj, elektrikli araçların karbon emisyonlarını azaltmak için çabalayan Türkiye’nin ilk şarj operatörüdür. Şirket, yenilenebilir enerji sertifikası alan ilk şarj operatörü (IREC, YEK-G), ilk DC şarj istasyonuna sahip olan, elektrikli araç markaları ile anlaşmalı ilk şarj operatörü ve son olarak Türkiye’de 360kW gücündeki ilk ve en hızlı şarj istasyonunu kurarak bir ilke daha imza atmıştır. Şirket, sürdürülebilirlik ve yeşil enerji alanında liderlik konumunu güçlendirerek elektrikli araçların tam potansiyellerine ulaşmalarına katkı sağlamaya devam etmektedir.

Enerjisa Enerji: Sürdürülebilir Geleceğe Öncülük Eden Enerji Şirketi

Enerjisa Enerji, “Herkes için daha iyi bir gelecek” vizyonuyla sürdürülebilirlik ve teknolojinin gücünü birleştirerek Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük ediyor. Ana iş kolları olan elektrik dağıtım ve perakende satış alanlarında Türkiye’nin yüzde 25’ine hizmet sunan Enerjisa Enerji, sektörün en büyük oyuncusu olarak öne çıkıyor. 14 ilde 10.6 milyon müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti sağlayan şirket, İşimin Enerjisi markası altında müşterilerine yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri sunuyor.

Eşarj Türkiye Ağı
Türkiye Ağı

Enerjisa Enerji, çoğunluk hissesine sahip olduğu Eşarj ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağı işletme konusunda da liderlik rolü üstleniyor. Ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Bu şekilde şeffaf ve güvenilir bir yapıda faaliyet göstererek müşterilere ve topluma değer katmayı hedefliyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Girişimciler İçin Çevrimiçi İş Fikri

Girişimciler İçin 30 Çevrimiçi İş Fikri

Finceptor

Finceptor, Keiretsu Forum Türkiye’den 3,5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı!