in

Foodtech girişimi Enough, 40 milyon euro yatırım aldığını açıkladı!

Enough
Enough

Enough, 2015 yılında Jim Laird tarafından 3F BIO adıyla kuruldu. Şirket, Abunda adını taşıyan, mantardan elde edilen bitkisel protein üretimi gerçekleştiriyor. Gıda teknolojileri alanında faaliyet gösteren Enough,” 40 milyon euro yatırım alarak” büyüme yolculuğunu sürdürdü.

Yatırım turunda kimler var?

İskoçya merkezli şirketin yatırım turunu World Fund ve CPT Capital yönetti. Yatırımcı grubunda AXA IM Alts, HAL Investments, Onassis Group, Tailored Solutions ve Scottish Enterprise gibi önemli isimler de yer aldı. Yeni sağlanan yatırım, Hollanda’daki üretim tesisinin kapasitesini artırmak amacıyla kullanılacak. Enough’ın toplamda aldığı yatırım miktarı ise 94 milyon euro seviyesine ulaştı.

Enough nedir?

Enough, mantar kökenli bitkisel protein olan “Abunda”yı üretmek amacıyla 2015 yılında Jim Laird tarafından 3F BIO adıyla kuruldu. Mikoprotein olarak da bilinen bu protein türü, mantar hücrelerinin fermantasyonu ile elde edilir. Bu inovatif protein türü, et yerine geçebilecek bir alternatif olarak öne çıkıyor. Üretim süreci, mantarların şekerlerle beslenmesi ve fermantasyon işlemine tabi tutulmasıyla gerçekleşir. Temelde şarap ve bira üretimine benzer bir yöntem kullanılır. Abunda’nın yüksek protein ve lif içeriği, etin dokusunu andırır. Üstelik, sığır eti üretimine kıyasla yüzde 93 daha az su, yüzde 97 daha az yem ve yüzde 97 daha az karbon emisyonu kullanılarak üretilir. Enough, 60 kişilik bir ekiple Glasgow, Londra ve Sas van Gent‘te faaliyet göstermektedir.

Dünya genelinde kaç kişi açlıkla mücedele ediyor?

Dünya genelinde açlık, en temel ve henüz tam anlamıyla çözülememiş sorunlardan biridir. Küresel nüfus hızla artarken, kaynaklar azalıyor ve hala 270 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Bu artan nüfus ve hızla gelişen sanayi, kentlere doğru göçü hızlandırarak tarım ve hayvancılığı etkiliyor. İşte bu nedenle, gıda teknolojileri (foodtech) alanı, insanlığın ortak sorununa çözüm arayışında büyük önem taşıyor. Gıda teknolojileri pazarı, bu bağlamda daha önce hiç olmadığı kadar ilgi görüyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Mükellef

Mükellef, tüm finansal süreçlerin yönetimini mobil uygulamasına taşıdığını açıkladı!

EVbee

Elektrikli araç mobil şarj istasyonu EVbee, 26 milyon TL hedefle kitle fonlama turuna çıktı!