in

Tarım girişimi FarmWorks, A Serisi öncesi 4 milyon dolarlık fon topladı!

FarmWorks A Serisi Öncesi 4 Milyon Dolar Fon Topladı
FarmWorks A Serisi Öncesi 4 Milyon Dolar Fon Topladı

FarmWorks adlı Kenyalı tarım teknolojisi girişimi, mevcut bir yatırımcı olan Acumen Resilient Tarım Fonu’nun liderliğindeki A Serisi öncesi turda 4,1 milyon dolar topladı.

Bu turda Geçim Etki Fonu, Vested World ve bir dizi aile ofisi ile melek yatırımcılar da toplam sermaye fonunu 5,6 milyon dolara çıkaran tura katıldı.

FarmWorks Ekip
Ekip

FarmWorks‘ün CEO’su Yi Li, yaptığı açıklamada, finansmanı veri analitiği yeteneklerini güçlendirmek ve yapay zekayı üretimi geliştirmek, ekim ve borç verme kararlarını etkilemek için kullanacaklarını söyledi.

Girişim, “ekstra yetiştirici” programı aracılığıyla 2.000’den fazla küçük ölçekli çiftçiyi bir araya getirerek kaliteli ürünlerin zamanında teslim edilmesini sağlayan bir tedarik zinciri ağı oluşturuyor. Şu anda faaliyet gösterdiği iki ilçenin yanı sıra Kenya’nın diğer bölgelerindeki sözleşmeli çiftçi ağını büyütmeyi planlıyor.

Ne Yapıyorlar?

FarmWorks, çiftçilere çiftlik girdileri ve haşere kontrol hizmetleri sağlamanın yanı sıra ürünlerini ihracat veya yerel satış için satın alıyor. Ayrıca, çiftçilere damla sulama kitleri gibi tarım ekipmanlarını ödünç olarak sağlayarak destek oluyor.

Girişim, şeker ve kar bezelye gibi daha yüksek değerli mahsulleri tanıtarak ve pazarlama faaliyetleriyle gelirlerini artırarak çiftçilere destek oluyor. Böylece, işin hem üretim hem de dağıtım tarafında dikey entegrasyonu gerçekleştiriyor.

FarmWorks’ün Hedefi Ne?

Şirketin hedefi, Kenya ekonomisinin %20’sini oluşturan ve kırsal kesimdeki insanların %70’ini istihdam eden tarım sektöründeki boşlukları doldurarak çiftçilerin karşı karşıya olduğu zorlukları aşmaktır. Bu zorluklar arasında kaliteli çiftlik girdilerinin eksikliği, iyi tarım uygulamaları hakkında bilgi yetersizliği, danışmanlık desteğinin yetersizliği ve öngörülemeyen veya güvenilmez pazarlar yer almaktadır. Girişim aynı zamanda çiftçilere iyi tarım uygulamalarını öğretmek için kendi deneme çiftliklerini kullanıyor.

FarmWorks İlaçlama
İlaçlama

FarmWorks CEO’su Yi Li, çiftçilerin en büyük sorununun üretim olduğuna inandıklarını ve bu sorunu çözerek çiftçilerin kapasitesini artırdıklarını belirtiyor. Girişim şu anda ayda yaklaşık 400 ton çiftlik ürünü satıyor.

Daha önce kendi bünyesinde bitkisel üretim yapıp çiftliklerini şimdi eğitim merkezlerine dönüştüren FarmWorks, daha fazla çiftçiye ulaşabilmek için bu stratejik kararı aldı.

Sizce FarmWorks’ün yaptığı iş ne kadar mantıklı? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Ekmob

Ekmob, Seri A öncesi köprü yatırım turunu başarıyla tamamladı!

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek Yatırımcı Nedir?