in ,

Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Alması İçin FTC Onayı Geldi.

Microsoft‘un Activision Blizzard’ı satın alması tekelcilik şüphesi nedeniyle hem ABD hem Birleşik Krallık hem de Avrupa Birliği’nde tartışıldı. Tekelcilik iddialarını destekleyenler arasında Microsoft’un oyun pazarındaki en büyük rakibi konumunda bulunan Sony yer alıyor.

Sony’nin korkusu ise PlayStation oyun konsolunda en çok oynanan oyunlar arasında yer alan ve Activision Blizzard tarafından geliştirilen Call of Duty oyunlarının satın alma sonrasında PlayStation için hiç geliştirilmemesi veya daha kalitesiz bir şekilde sunulması.

ftc

FTC’den Konuya Açıklık Getirdi

Konu ile ilgili ilk karar ise geçtiğimiz Mayıs ayında Avrupa Birliği’nin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu’ndan geldi. Avrupa Komisyonu, Activision Blizzard satın almasını incelediğini ve söz konusu işleme onay verdiğini duyurdu.

Haziran ayında ise ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için mahkemeye başvurdu. FTC, yaptığı başvuruda Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının geçici olarak engellemesini istedi.

Konu ile ilgili kararını veren mahkeme, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) talebini reddettiğini duyurdu.

Satın alma sonrasında, Microsoft‘un stratejik hedefleri doğrultusunda Activision Blizzard’ın oyun portföyünü nasıl şekillendireceği ve pazarda nasıl bir konum alacağı merak ediliyor. Yakından takip edilen bu gelişme, oyun endüstrisi için önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Segmentify, Bugüne Kadar Toplam 8 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Türkiye’deki Girişimlere 2023’ün İlk Yarısında 111 Milyon Dolar Yatırım