in

Fuar Katılım Desteği

Fuar Katılım Desteği
Fuar Katılım Desteği

Bugün sizlere fuarlara katılımın artmasının desteklenmesini sağlayan “Fuar Katılım Desteği” hakkında gereken tüm detayları anlatacağız. Bu yazıyı okuduğunuzda aklınızda herhangi bir soru kalmayacak. Bize “Fuar Katılım Desteği” hakkında danışmak istediğiniz bir soru olursa “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz!

Fuar Katılım Desteği Nedir?

Fuar Katılım Desteği’nin amacı, katılımcıların yurt dışında gerçekleştirdikleri fuar katılımları ve organizatörler tarafından yapılan tanıtım harcamalarının desteklenmesidir.

Bu kapsamda Türk ihraç ürünlerinin dış pazarlarda tanıtılması ve ihracatın artırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Desteklerden “Türk Ticaret Kanunu” hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirket ile Türkiye’de yerleşik üretici / imalatçı organizasyonları yararlandırılır.

Fuar Katılımları Nasıl Desteklenir?

Katılımcılar tarafından yurt dışı fuar organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen fuar katılımları ve bireysel katılımlar, katılımcının stand alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle desteklenir.

Söz konusu desteğe esas tutar, yurt dışı fuar organizasyonlarında “her fuar için ayrı ayrı” belirlenir.

Bireysel katılımı desteklenen sektörel nitelikteki uluslararası fuarlarda ise her fuar için ayrı ayrı belirlenebileceği gibi ülke ve / veya sektör bazında da belirlenebilir.

Fuar Katılım Desteği Kriterleri
Fuar Katılım Desteği Kriterleri

Fuar Desteğinin Limiti Nedir?

Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı aşağıdaki sektörlere göre belirlenir.

  • Yurt dışı fuarın genel nitelikli olması halinde “50.000 Türk Lirası”,
  • Sektörel nitelikli olması halinde “75.000 Türk Lirası”,
  • Bakanlıkça belirlenen prestijli fuarlardan biri olması halinde ise 250.000 Türk Lirasıdır.

Destek üst limitleri her takvim yılı başında “(TÜFE + Yİ-ÜFE) / 2” oranında güncellenmektedir.

Fuar Katılım Desteği Limiti
Fuar Katılım Desteği Limiti

İlave Hususlar

Desteğe esas tutar Bakanlık (İhracat Genel Müdürlüğü) tarafından belirlenerek Bakanlık resmi web sayfasında ilan edilen; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderlere karşılık olarak katılımcıya metrekare bazında ödenecek bedeli ifade eder.

Desteğe esas tutar, fuar ve / veya ülke ve / veya sektör bazında metrekare başına belirlenen yaklaşık toplam maliyetin %50’sini, Bakanlıkça belirlenen hedef ülkelerde ise %70’ini geçemez.

Katılımcı bir takvim yılı içinde “en fazla 2 defaya mahsus olmak üzere” Bakanlıkça belirlenen fuarlar için prestijli fuar katılımı desteğinden faydalanabilir.

Nereye Başvurmalıyım?

Katılımcının yurt dışı fuar organizasyonuna veya Bakanlıkça bireysel katılımı desteklenen fuara katılımının desteklenebilmesi için katılımcı tarafından fuar öncesinde veya fuarın bitimini müteakip 3 aylık süre içerisinde istenilen belgelerin katılımcıya ait KEP adresi aracılığıyla ilgili “İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğinin KEP adresine” iletilmesi gerekir.

Örnek olması açısından “İstanbul İhracatçı Birliği Genel Sekterliğine” “buradan “ulaşabilirsiniz!

Siz de daha fazla bilgi öğrenmek veya aklınıza takılan soruları bize yöneltmek istiyorsanız hemen “İletişim” sayfasından bize ulaşabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

UR-GE Projesi Nedir?

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE Projesi)

Tasarım Desteği

Tasarım Desteği