in

Kanser hastalarına odaklanan Georgiamune, 75 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Georgiamune
Georgiamune

2014 yılında dünyaca ünlü onkolog Dr. Samir Khleif tarafından kurulan Georgiamune, bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde kullanılmasıyla hastalıklara karşı mücadele etmeyi amaçlayan bir biyoteknoloji şirketidir.

Bu vizyon doğrultusunda özellikle kanser hastalarına odaklanan Georgiamune, yakın zamanda gerçekleşen A Serisi yatırım turunda “75 milyon dolarlık yatırım” alarak önemli bir adım attı.

Yatırım turunun öncülüğünü ise General Catalyst ve Parker Institute for Cancer Immunotherapy üstlendi. ABD merkezli şirketin yatırım turuna Mubadala Capital, Alexandria Venture Investments, Catalio Capital Management, CJNV BioVenture ve Verition Fund Management gibi güçlü katılımcılar da destek verdi.

Georgiamune Ne Hedefliyor?

Georgiamune, bağışıklık sisteminin hastalıklara verdiği yanıtı etkileyen sinyal yollarını “yeniden programlamak” amacıyla 2014 yılında kuruldu. Bu bağlamda bağışıklık sisteminin işleyişini temelinden değiştirerek hastalıkların önlenmesi ve tedavisi hedefleniyor. Bu yaklaşım, immünoterapi olarak adlandırılır ve bağışıklık sisteminin doğal yeteneklerini kullanarak hastalıklara karşı etkili bir mücadele sunmayı amaçlıyor.

Kanser Tedavileri
Kanser Tedavileri

GIM-122 Nedir?

GIM-122 adını taşıyan bir monoklonal antikorun keşfi, girişimci akademisyenlerin yaptığı önemli bir adımdır. GIM-122, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı tepkisini güçlendirmeyi ve kanser hücrelerinin direncini kırmayı hedefliyor. Georgiamune, bu önemli buluşun ardından ilaç geliştirme sürecine girişerek klinik denemelere yönelik adımlar atmıştır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan İlk İnceleme Aşamasında İlaç (IND) başvurusu, bu ileriye yönelik hamlenin bir parçasıdır.

Kansere bağlı teşhis sayıları ve kayıplar dünya genelinde endişe verici bir şekilde artıyor. 2020 yılında 19 milyon 292 bin 789 kişiye kanser teşhisi konulurken, 9 milyon 958 bin 133 kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Bu sebeple, kanserle mücadelede yenilikçi teknolojilere odaklanan şirketler, yatırımcıların büyük ilgisini çekmektedir. Georgiamune’un misyonu, bu zorlu alanda daha etkili tedavi ve önleme yöntemleri sunarak hastaların yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Deepset

Şirketlerin iş akışlarında LLM’leri kullanmasına yardımcı olan Deepset, 30 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Simularge

Yerli Endüstri 4.0 girişimi Simularge, Türkiye Kalkınma Fonu’ndan 8 milyon 264 bin TL yatırım aldığını açıkladı!