in

Yerli sağlık teknolojileri girişimi Gesund, Invest 101 fonundan yatırım aldığını açıkladı!

Gesund Ai
Gesund Ai

Gesund.ai, sağlık sektöründe yapay zeka tabanlı algoritmalar geliştirerek taraflara yönelik uçtan uca Sözleşmeli Araştırma Organizasyonu (CRO) platformu olarak faaliyet gösteriyor.

Gesund Ai ne zaman kuruldu?

Şirket, Türkiye Kalkınma Fonu ve ODTÜ Teknokent tarafından oluşturulan Invest 101 Fonu aracılığıyla yatırım aldığını açıkladı. Gesund.ai, 2021 yılında Dr. Enes Hoşgör tarafından kurulmuş olup, klinik düzeyde yapay zeka algoritmalarının geliştirme süreçlerinde etkinlik ve bağımsız veri doğrulamasına odaklanan bir yapay zeka fabrikası olarak konumlandırılıyor.

Girişim ne yapıyor?

Platform, yapay zekayı tıbbi cihaz yaşam döngüsü olarak ele alarak müşterilere gizlilik odaklı veri erişimi, düzenleyici izinler ve klinik doğrulama gibi süreçleri destekleyen bir analitik çözüm sunuyor.

Sağlık alanındaki algoritma geliştiricilerin düzenleyici gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla güvenlik, etkinlik ve eşitlik açısından üçüncü taraf tıbbi yapay zeka çözümlerini denetleme ve onaylama süreci sunuyor. Bu platform, modelleri, verileri ve uzmanları kodsuz bir ortamda bir araya getirerek tüm paydaşlar için AI/ML yaşam döngüsünü düzenliyor.

Gesund.ai, radyoloji alanına odaklanarak klinik doğrulama süreçlerini “2-4 ay” arasına kadar kısaltabilmekte ve gelecekte patoloji, kardiyoloji, oftalmoloji, cerrahi ve genom gibi alanlara yönelik modüllerin de ekleneceği bir genişleme planlıyor.

Türkiye Kalkınma Fonu’nun yanı sıra Merck, McKesson, Northpond ve 500 Emerging Europe gibi yatırımcılarla desteklenen Gesund.ai, bu yatırımıyla uluslararası ilaç şirketleri ve mevcut/potansiyel müşterilere yönelik faaliyetlerini genişletmeyi hedefliyor.

Invest 101 Fonu, Türkiye Kalkınma Fonu ve ODTÜ Teknokent iş birliğiyle kurulmuş olup, yenilikçi girişimlere yatırım yaparak Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir girişimlere destek sağlamayı amaçlıyor. Gesund.ai‘nin yanı sıra DefensX, ClayToken, Veloxia ve Syntonym gibi girişimlere de yatırım yapmıştır.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Handler

Handler, Alesta Yatırım’dan 13,5 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldığını açıkladı!

Xpeng

Xpeng, Didi’nin akıllı elektrikli araç birimini 744 milyon dolara satın alıyor!