in

Google, aylık 2 milyar kullanıcının YouTube Shorts izlediğini açıkladı!

Google YouTube Shorts
Google YouTube Shorts

Google, bugün yaptığı açıklamada, “aylık 2 milyardan fazla kullanıcının” YouTube Shorts izlediğini belirtti. Bu sayının TikTok ve Instagram Reels gibi rakiplere karşı önemli bir avantaj sağladığını da açıkladı. Bu rakam, geçen yıl duyurulan YouTube Shorts için aylık olarak 1,5 milyardan fazla kullanıcıdan daha yüksek.

YouTube Shorts
Shorts

Google, YouTube Reklamlardan Ne Kadar Gelir Etti?

2023’ün ikinci çeyreği sonuçlarına göre Google, YouTube’un reklamlar yoluyla 7,67 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu sayının analist tahminlerini aştığını bildirdi. Ayrıca, şirket yıllık %4’lük bir büyüme kaydetti. YouTube, reklam gelirlerini artırmak için YouTube Select adında premium reklamlar sunmaya başladı. Bu reklamlar 30 saniyelik ve atlanamama özelliklerini barındırıyor.

Reklamların yanı sıra Google, YouTube üzerinden çeşitli fırsatlara odaklanıyor. Nisan ayında, Sonbaharda yayınlanacak olan NFL Sunday Ticket aboneliğinin ön satışlarına başlandı. Ayrıca, YouTube TV’de bir Max-NFL Pazar Bileti paketi sunmak için Warner Bros. Discovery ile anlaşma yapıldı.

Google, Connected TV Ekranlarda Kaç Kişiye Ulaştı?

Şirket, küresel büyüme sinyalleri ile birlikte ABD’de Connected TV ekranlarında 150 milyon kişiye ulaştığını duyurdu. Geçen yıl şirket, YouTube Premium ve Müzik’te 80 milyon ücretli kullanıcıya sahip olduğunu açıklamıştı, ancak 2023’ün 2. çeyreği kazanç çağrısı sırasında bu sayıyla ilgili bir güncelleme yapılmadı. Geçtiğimiz hafta, YouTube, ABD’de bireysel premium planın fiyatını 2 ABD Doları ve Müzik planının fiyatını 1 ABD Doları artırdı.

YouTube Premium
Premium

Reklam ve bulut gelirlerindeki büyüme ile birlikte Google, olumlu bir üç aylık dönem sonucu elde etti. Haziran ayında sona eren çeyrek için 74,6 milyar dolar gelir elde edildi, bu da 2022’nin ikinci çeyreğinde elde edilen 69,7 milyar dolardan daha yüksekti. Bu başarı sonrasında Alphabet hisseleri mesai sonrası ticarette yaklaşık %7 arttı.

Ayrıca, Alphabet, Ruth Porat’ı CFO’dan başkan ve baş yatırım yetkilisi olarak terfi ettirdi. Bu terfiyle birlikte Porat, Alphabet’in otonom araç şirketi Waymo, sağlık odaklı Verily ve Google Fiber gibi diğer bölümlerini denetleyecek.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Apple Vision Pro

Apple, Vision Pro için geliştirici kitleri başvurularını açtı!

Heybooster

Yapay zeka barındıran e-ticaret analiz platformu heybooster ile tanışın!