in ,

Haziran Ayında ChatGPT, Kullanıcı Sayısında İlk Kez Bir Düşüş Yaşadı.

Geçtiğimiz Haziran ayında, ChatGPT’nin web sitesine olan mobil ve masaüstü trafiği bir önceki aya göre yaklaşık olarak %10 oranında düştü. Geçtiğimiz yılın sonunda ve 2023’ün başlarında hızlı bir şekilde popülerlik kazanan OpenAI‘nin chatbot’u, görünüşe göre biraz momentum kaybetmeye başladı. The Washington Post ile paylaşılan internet analitik firması Similarweb’in verilerine göre, geçen ay ChatGPT’nin web sitesine olan mobil ve masaüstü trafiği küresel olarak %9,7 düştü. Eğer Similarweb’in verileri doğruysa, bu düşüş chatbot’un kullanıcı sayısında ilk kez görülen bir azalmayı işaret ediyor. Haziran ayında, app takipçisi Sensor Tower da ChatGPT’nin iOS istemcisinin indirmelerinin düşüş yaşadığını gördü. OpenAI, Engadget’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Haziran Ayı Olarak İlk Düşüş Gerçekleşti

ChatGPT’ye olan ilginin azalması, sektör genelinde bir trendin parçası gibi görünüyor. Similarweb’in verileri, Microsoft Bing, Google Bard ve Character.AI için son aylarda daha az kişinin masaüstü ve mobil web sitelerini ziyaret ettiğini gösteriyor. Örneğin, Microsoft, Bing AI’nın halka açık önizlemesiyle birlikte Şubat ve Mart ayları arasında arama motoruna olan trafiğini artırdı. O zamandan beri, web sitesine olan aylık trafik istikrarlı bir şekilde azalarak, Microsoft’un Bing’i GPT-4 etrafında yeniden düzenlediği seviyelere neredeyse geri döndü. Ayrıca, Similarweb, ChatGPT etkileşiminde bir düşüş yaşadığını belirtiyor ve Mayıs 2023 itibarıyla kullanıcı dakikalarının %8,5 azaldığını tespit etti.

haziran ayı chat gpt

Düşüşe neyin neden olduğu konusunda, The Post, okul yılının sona ermesinin bunda etkili olabileceğini öne sürüyor. Yaz tatilinde olan birçok üniversite öğrencisi olduğundan, genç yetişkinlerin yazılarını yazmak için ChatGPT’yi kullanmadığı düşünülüyor. Başka bir neden ise Samsung gibi şirketlerin, potansiyel bir veri sızıntısı korkusuyla çalışanlarının yapay zeka sohbetbotlarını kullanmasını yasaklaması olabilir. Düşüşün nedeni ne olursa olsun, OpenAI’deki kimse paniğe kapılmaz. Araştırma laboratuvarı muhtemelen ChatGPT’nin halka açık sürümünü daha az kişinin kullanmasını memnuniyetle karşılar. CEO Sam Altman, hizmetin OpenAI’ye “göz kamaştırıcı” bir miktar maliyet çıkardığını belirtmiştir.

Ne düşünüyorsunuz?

NASA, İnsansı Astronot Robot Testlerine Başladı: Yeni Bir Döneme Adım Atılıyor

Teknofest, Hayalleri Girişimlere Dönüştürüyor!