in ,

IMEI Kayıt Ücretine Şaşırtıcı Bir Zam Geldi Yüzde 230 Artış!

IMEI

Türkiye’de Telefon kayıt ücretine yapılan büyük zammın ardından, yurtdışından getirilen telefonların kayıt altına alınması oldukça maliyetli hale geldi. 7 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla telefon kayıt harcı yüzde 233 oranında artırıldı. Bu değişiklikle birlikte akıllı telefonlarda pasaport kaydı veya sık kullanımıyla IMEI kayıt ücreti 20.000 TL’ye yükseltildi. Bu durum, yurt dışından telefon almayı ekonomik açıdan mantıksız hale getirdi.

Telefon kayıt ücretindeki bu radikal artışın arkasındaki neden hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak son dönemde yerli telefon fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar, komşu ülkelerden telefon alarak maliyeti düşürme yoluna gitmişti.

Peki Telefonları IMEI Kaydı Yaptırmak Mantıklı Mı ?

Bizce bu durum kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik göstermekte ama IMEI kayıt ücreti, son yıllarda önemli ölçüde değişiklik gösterdi. 2015 yılında sadece 131 TL olan ücret, zamanla artarak 2023 itibariyle 20.000 TL’ye yükseldi. Bu büyük zamlar, yurtdışından getirilen telefonların kaydedilmesi için ciddi bir mali yük getirmekte. Kanundaki değişiklik öncesinde kayıt ücreti 6.031 TL seviyesindeydi.Kayıt ücretinin sürekli artış göstermesi, telefon kullanıcılarını mali açıdan zor durumda bırakmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

samsung

Samsung, 2023 Yılı Finansal Sonuçlarında Önemli Bir Kâr Düşüşünü Raporlayacak

Elon Musk

Elon Musk, Kısa Sürede 30 Milyon Kullanıcıya Ulaşan Threads’e Kızgın:Dava Açalabilir.