in

Niş Pazarlama Nedir?

Niş Pazarlama Nedir?
Niş Pazarlama Nedir?

Bir ürün için pazarlama yapmak isteyen herkes belirli bir hedef kitleye ve ürüne hitap etmek ister. Çoğu zaman bu sınıflandırmayı yapamadığından dolayı da pazarlamayı yarıda kesmek veya bırakmak zorunda kalır. Peki bu sınıflandırmayı yapmasını gerektiren pazarlama çeşidi nedir? İşte herkesin merak ettiği “niş pazarlama nedir” kavramını bugün detaylıca inceleyeceğiz.

Siz de “niş pazarlama nedir” diyorsanız ve daha fazla bu konu hakkında bilgi öğrenmek istiyorsanız bültenimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

Niş Pazarlama Nedir?

Nicelendirilebilecek özel bir mal veya hizmet talebine sahip olan benzer karakteristiklere sahip küçük bir tüketici grubunun ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen dar kapsamlı bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilen “niş pazarlama”, İngilizce’de “niche marketing” olarak adlandırılır.

Niş Pazarlama Nedir?
Niş Pazarlama Nedir?

Piyasa lideri konumundaki şirketler, hizmet sektöründe küçük boşlukları fark etmeleriyle keşfedilen bu pazarlama yöntemi, büyük pazarlara yönelik değildir. Bu boşluklar, kimse tarafından düşünülmemiş, fark edilmemiş ve yeterince önemsenmemiştir. Bu nedenle, niş pazarlama yöntemi, herkesin memnun olacağı ürünlerden ziyade az sayıdaki kişinin yoğun ilgi gösterdiği ürünlerin/hizmetlerin üretimini içerir. Niş pazarlamanın önemi, bu boşlukları doldurmasıyla ortaya çıkar. Keşfedilmemiş olanı keşfettiğinizde, bu pazar alanında şans elde edersiniz. Niş pazarlama yönteminde, ürünler, üretim, hizmet ve pazarlama süreçlerinde, hedef kitlenin taleplerine uygun olarak sürekli olarak yenilenmelidir.

Niş Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlama stratejisini uygulayan şirketler, ürettikleri ürün veya sunulan hizmete katma değer sağlamaları nedeniyle, maliyetin üzerinde önemli bir kar payı elde edebilirler. Niş pazarlamacılar, müşterilerinin istekleri doğrultusunda ürünler üretirler, bu yüzden müşteriler istedikleri fiyatı ödemeye hazırdırlar.

Niş pazarlamada sunulan ürün veya hizmetin özgün olması ve markanın bu alanda uzmanlaşmış olması önemlidir. Pazarlamacılar, güvenli ve kar getirisi olan bir veya birkaç pazarlama nişi bulmaya çalışırlar. Bir niş pazarında faaliyet gösteren bir firma, etkin bir şekilde hizmet sunup kar elde edebilmek için ideal bir nişin karlılık ve büyüme potansiyeline sahip olmasını sağlamalıdır.

Niş pazarlamada, tüketicilerin memnuniyet ve güvenini kazanmak daha kolaydır. Hedef kitlesi küçük bir grup olduğu için pazarlama iletişimi çalışmaları daha düşük bir bütçe gerektirir. Niş pazarlamada üretim miktarı ve satış oranı düşük, ancak kar oranı yüksek bir pazardır.

Genellikle mikro pazarlama yöntemiyle karşılaştırılsa da niş pazarlama yöntemi, küçük kitlelere odaklanırken, mikro pazarlama bireyi hedefleyen bir yöntemdir.

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gelişmekte olan veya yeni oluşmuş pazarlar ve bu pazarların pazarlama trendleri hakkında araştırma yapmak, tüketici segmentasyonunu sağlamak için atılması gereken ilk adımdır. Hedef kitlenizi kategorilere ayırarak, ilgi alanlarına göre gruplandırırsanız, tam olarak yakalamak istediğiniz gruba yönelik bir yöntem geliştirmiş olursunuz.

Hedeflediğiniz pazarda sunacağınız ürün veya hizmeti net olarak tanımlayıp, bu ürün veya hizmeti hedef kitlenize tanıtmak pazarlama açısından son derece önemlidir. Hedef kitlenize nasıl ve hangi iletişim kanalları aracılığıyla ulaşacağınızı belirleyerek iletişim sürecini başlattığınızda, niş bir pazarlama yöntemi uyguladığınızı söylemek mümkündür.

Niş Pazarlama Örnekleri

Perwoll Siyah

Almanya merkezli Henkel firmasının bir markası olan Perwoll, basında sıkça gördüğümüz deterjan reklamlarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Perwoll Siyah, tam anlamıyla bir niş pazarlama örneğidir. Çünkü çamaşırlarımızın temizliği için farklı deterjanlar kullanırız. Renklilerimiz için ayrı bir deterjan tercih ederken, beyazlarımız için de başka bir ürün seçeriz. Yani deterjan pazarı, belirli segmentlere ayrılmış durumdadır.

Perwoll Siyah
Perwoll Siyah

Ancak Perwoll, bu segmentasyon içinde bir fırsatı yakalamış ve kendine bir niş oluşturmuştur: siyah çamaşırlar için özel olarak üretilen bir deterjan. Benzer şekilde, Perwoll’un Narin Sihir olarak adlandırdığı ürünü de başarılı bir niş pazarlama örneğidir. Bu ürün, saten ve ipek gibi hassas çamaşırlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Lefty’s

San Francisco’da kurulmuş olan bu dükkan, yalnızca solaklara yönelik bir mağazadır. Sol elini kullanan insanların bazı ihtiyaçlarını fark etmiş ve bu dükkan sayesinde onlara özel okul malzemeleri ve mutfak araç gereçlerini bulma imkanı sunmaktadır.

Lefty's
Lefty’s

O’Brien Gayrimenkul

Amerika merkezli O’Brien Gayrimenkul şirketi, pazarlama faaliyetlerini yalnızca bölgedeki O’Brien isimli kişilere yönelik olarak gerçekleştirmektedir. Bu ilginç bir niş pazardır; ancak oldukça başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

OBrien Real Estate
OBrien Real Estate

Niş Pazar Neden Karlıdır?

Özel bir pazar alanı, özel isteklere, arzulara ve ihtiyaçlara hitap etmenin yanı sıra yüksek fiyat ve yüksek kar anlamına da gelir. Sipariş üzerinden çalışma sistemi sayesinde finansal ve stok maliyetlerinde tasarruf sağlanırken, uzmanlığın başka ürün veya hizmet alanlarına taşınması da mümkün hale gelir.

Niş pazarlamanın riskli bir yönü ise ani değişikliklerin olabilme ihtimalidir. Bu yöntem, coğrafi faktörler, belirli ürünlerin belirli özellikleri veya hedef kitleler üzerinde uzmanlaşma yoluyla sağlanabilir.

Niş Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Niş pazarlamanın avantajları arasında en önemlisi kesinlikle yüksek karlılık oranına sahip olmasıdır. Bir noktada uzmanlaşmak ve o alana odaklanmak için kullanıldığından dolayı müşteri portföyü de özel ve seçkin olmaktadır. Bu da az üretimi gerektirirken, bilgili bir ekibin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Niş pazarlama düşük rekabet ortamı oluşturur. Müşterilerle sağlanan iyi bir ikili ilişki sayesinde sadakat oluşturulur ve müşteri memnuniyeti artar. Ayrıca kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Bu sebeplerle niş pazarlama, sınırlı ve özel bir tüketici kitlesine yönelen şirketler için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Sizce niş pazarlama gerçekten de gerekli bir pazarlama çeşidi mi? Görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Niş pazarlama nedir hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız bültenimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

bureau

Kimlik Doğrulama Platformu Bureau, 16,5 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı.

Pazarlama Karması Nedir? 4P ve 7P Açıklaması