in

Çin’in OpenAI rakibi Zhipu AI, Meituan fonu aldı!

Zhipu Ai
Zhipu Ai

Çin’in OpenAI’ye en umut verici rakiplerinden biri olan Zhipu AI, bu yazının yazıldığı sırada “100 milyar dolarlık” bir piyasa değerine sahip olan Çin’in gıda dağıtım devi Meituan’dan fon aldı.

Zhipu AI’nın Yatırımcıları Kimler?

Yerel basında yer alan iş dosyalama bilgilerine göre, Zhipu AI’nın bir yan kuruluşu yakın zamanda, Meituan’ın %10 hissesine sahip olan bir yan kuruluşunu hissedar olarak ekledi. Zhipu AI, fon miktarını henüz açıklamadı, ancak geçen Eylül ayında yaptığı B Serisi turunda “yüz milyonlarca yuan” topladığını belirtti. Yatırımcıları arasında Qiming Venture Partners, Legend Capital ve Tsinghua Holdings bulunuyor.

ChatGLM Alpha
ChatGLM Alpha

Çinli Şirketler Tam Olarak Ne Yapıyor?

Çok sayıda Çinli şirket, potansiyel olarak Batılı rakiplerine meydan okuyabilecek büyük dil modelleri (LLM’ler) geliştirmek için çalışıyor. Zhipu AI gibi bir şirket, prestijli Tsinghua Üniversitesi’nden çıkan ve akademik bir geçmişi olan bir girişimdir. 2019 yılında kurulan bu girişim, üniversitenin Bilgisayar Bilimi ve Teknoloji Bölümü’nde görev yapan Profesör Tang Jie tarafından yönetiliyor.

Zhipu AI, diğerlerinden farklı olarak ne vaad ediyor?

Zhipu AI, kısa bir süre önce ChatGLM-6B adlı iki dilli (Çince ve İngilizce) konuşmalı yapay zeka modelini açık kaynaklı hale getirerek eğitim maliyetini önemli ölçüde azalttığını iddia etti. Bu model, altı milyar parametre üzerinde eğitilmiş ve tek bir tüketici sınıfı grafik kartında çalıştırılabiliyor. Ayrıca daha önce açık kaynaklı bir şekilde sunulan GLM-130B adlı daha genel amaçlı bir model de 130 milyar parametre üzerinde eğitilmişti. Şu anda kullanıcı odaklı bir sohbet robotu olan ChatGLM beta aşamasında ve öncelikli olarak akademik ve endüstriyel oyuncuları hedefliyor.

Open Ai ChatGPT
Open Ai ChatGPT

Meituan’ın yatırımı ilginç bir zamanda gerçekleşti. Sadece üç hafta önce, Çinli internet devi, dört ay önce kurulan Light Years Beyond adlı bir LLM girişimini 234 milyon dolar karşılığında satın alacağını duyurdu. Bu değişiklik, Light Years Beyond’un kurucusu ve aynı zamanda Meituan‘ın milyarder kurucu ortağı olan Wang Huiwen‘in sağlık nedenleriyle Meituan’daki tüm kurumsal rollerinden istifa ettiğini açıklamasından sonra gerçekleşti.

Bu yatırımların Meituan’ın yapay zeka yeteneklerine büyük bir güç kazandırması bekleniyor. Aynı zamanda AI şirketleri, Meituan’ın 450 milyon kullanıcısından oluşan geniş erişimini potansiyel olarak kullanarak yemek siparişi veren, yiyecek satın alan veya otel rezervasyonu yapan kullanıcılardan gelir elde etmeye devam ediyor.

Sizce Zhipu AI, OpenAI’yı geçebilir mi? Düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Tesla İkinci Çeyrekte 25 Milyar Dolara Ulaştı

Tesla ikinci çeyrek gelirinde 25 milyar dolara ulaştı, ancak fiyat indirimleri nedeniyle marjlar düşüyor!

Ethereum’da Büyük Bir Transfer: 116 Milyonluk ETH Gönderildi!