in

Param, Çekya merkezli “şimdi al, sonra öde” girişimi Twisto’yu satın aldığını açıkladı!

Twisto
Twisto

Param, Çekya merkezli “şimdi al, sonra öde” sağlayıcısı Twisto’yu, şirketin önceki sahibi Zip Co’dan açıklanmayan bir meblağ karşılığında satın aldı.

Param, Avrupa’daki varlığını genişletme hedefiyle Çekya merkezli “şimdi al, sonra öde” sağlayıcısı girişimi, Zip Co tarafından açıklanmayan bir miktar karşılığında satın alarak bünyesine kattı. Girişimin lisansları sayesinde Param, gömülü finans çözümlerini Avrupa pazarında sunmayı planlamaktadır. Şirket, ilk aşamada İngiltere, Almanya, Hollanda, Çekya ve Polonya gibi ülkelere odaklanacak.

2013 yılında Çekya’da kurulan girişim, 2018 yılında Polonya’da da hizmet vermeye başlamıştı. Şirket, 2021 yılında Avustralyalı Zip tarafından “89 milyon euro” karşılığında satın alınmıştı.

Twisto ne sunuyor?

Twisto, kullanıcılara ödemeler ve alışverişler için akıllı bir çözüm sunmaktadır. Twisto Pay ürünü sayesinde insanlar online alışverişlerini tek tıkla ödeyebilirken, kayıt olmadan ve ücretsiz olarak ödemelerini 30 gün erteleyebilme imkanına sahiptirler.

Kayıtlı kullanıcıları, sanal veya fiziksel Twisto kartlarıyla ödeme yapabileceği gibi, Apple Pay veya Google Pay ile de akıllı telefonları üzerinden ödeme gerçekleştirebilirler. Ayrıca Twisto Snap ile fatura ödemelerini fotoğraf çekerek yapabilir veya Twisto Split ile bir faturayı arkadaşlarıyla paylaşabilirler. Girişimin müşteri portföyü arasında Answear, Allegro, KFC, ve Pizza Hut gibi uluslararası markalar bulunmaktadır.

Param ne sunuyor?

Param, KOBİ’lerden büyük şirketlere kadar çeşitli müşterilere sunduğu çözümler arasında online ve offline ödeme çözümleri, açık bankacılık, müşteri sadakati programları, cüzdan hizmetleri, ön ödemeli kartlar gibi çeşitli seçenekleri içermektedir. Şirketin müşteri listesinde Shell, Michelin, Getir, Panasonic, Burger King ve IKEA gibi tanınmış markalar yer almaktadır.

Satın alma işleminin, Twisto’nun faaliyetlerini, mevcut ortaklıklarını veya yönetim ekibini etkilemeyeceği belirtilmektedir.

Param’ın Kurucusu ve CEO’su Emin Can Yılmaz, satın alma konusunda şunları söyledi: “Cesur ancak sağlıklı ve sürdürülebilir genişleme stratejimiz çerçevesinde Avrupa, odaklandığımız temel bir bölgedir. Kanıtlanmış iş modelimiz ve yenilikçi çözümlerimiz, zaten altın bir standart haline gelmiştir ve teknolojimizi ve gömülü finans çözümlerimizi sekiz Avrupa pazarına sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

“Bu satın alma sadece FinTech ekosistemimizdeki konumumuzu genişletme fırsatı sunmakla kalmıyor; aynı zamanda iki güçlü markanın bir araya gelmesini temsil ediyor. Twisto, güçlü, tanınabilir ve akılda kalıcı marka bilinirliği ile Çekya’da Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) hizmetlerinde zaten lider konumda. Girişim, tüketicileri işimizin merkezine koyuyor ve müşterilere güvenilir ve değer katan ürünler sunmak için sürekli olarak yenilikler yapıyor. Girişimin iş modeli, kurucuların vizyonu ve kendi vizyonumuz arasında önemli bir uyum söz konusu.”

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Caelux

Güneş enerjisi faaliyet girişimi Caelux, 12 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Masraff

7 ülkede bulunan yerli girişim Masraff, 35 ülkede daha kullanılmaya başlanacak!