in

Kentler için dijital ikizler geliştiren Poliark, 500 bin dolar yatırım aldığını açıkladı!

Poliark
Poliark

Poliark, APY Ventures Bilişim Vadisi GSYF, KT Portföy Lonca GSYF, Rubellious Nucleus Investments ve Sustainable Impact VC’den “500 bin dolarlık” yatırım aldığını açıkladı!

Poliark nedir? Dijital İkizler ne anlama geliyor?

Dijital ikizler, fiziksel nesnelerin veya varlıkların dijital birer yansımasıdır. Yani, bir nesnenin sahip olduğu özellikleri, davranışları ve işlevleri mükemmel bir şekilde taklit eden sanal modellerdir. Poliark, bu teknolojiyi kullanarak kentsel yaşamı daha yaşanabilir hale getirmeyi hedefliyor ve bu alandaki önemli bir oyuncu haline geliyor.

Poliark, New York ve Ankara’da bulunan ofisleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, yapay zeka ve dijital ikizler alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından kuruldu. Temel amacı, binaların ve şehirlerin planlama, tasarım, inşaat ve işletme süreçlerini baştan sona dönüştürerek daha sürdürülebilir, verimli ve çevre dostu bir gelecek oluşturmaktır.

Poliark’ın benzersiz özelliği nedir?

Girişimin benzersiz özelliklerinden biri, saha ekibine ihtiyaç duymadan “tamamen otomatik 3D kentsel çevre yeniden inşası” yapabilmesidir. Bu süreci hızlandırmak için yapay zeka asistanlarını kullanır ve teknik çizimler ile 3D modelleri yüzde 60 oranında hızlandırır. Ayrıca, çevresel etkiyi azaltmaya yardımcı olmak amacıyla geniş bir malzeme kataloğu sunar, bu katalogda dayanıklılık, güneş radyasyonu ve karbon ayak izi bilgileri bulunur. Şehirlerin IoT ile entegre edilmiş 3D veri setlerini kullanarak, şehir planlamasını daha da optimize eder.

Girişimin yapay zekası aynı zamanda çevresel etki konusunda danışmanlık yapar. İnşaat malzemelerini seçerken karbon ayak izini göz önünde bulundurarak tasarım aşamasından itibaren karbon farkındalığını entegre eder ve karbon sıfır tasarımlarının oluşturulmasını kolaylaştırır. Bu yaklaşım, binanın tüm yaşam döngüsü boyunca karbon emisyonlarını azaltarak daha sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlar.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

İbex Medical Analytics

Yapay zeka ile kanser teşhisine odaklanan Ibex Medical Analytics, 55 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

İmbue

Yapay zeka araştırma laboratuvarı Imbue, 200 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!