in

Spor odaklı girişim Reeplayer, Keiretsu Forum Türkiye’den 10 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı!

Reeplayer
Reeplayer

Dünya genelinde, takım sporlarının performanslarından yalnızca sadece yüzde 2’si kayıt altına alındığı için, genç ve amatör sporcuların yeteneklerini dünya çapında tanıtmalarında sıkıntılar yaşıyor.

Reeplayer ne yapıyor?

Bu soruna özgün bir çözüm sunan Reeplayer, özel olarak geliştirdiği kamera ve yapay zeka teknolojisi ile bu probleme son veriyor. Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından aldığı 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım ile girişim, sporcuların ve takımların medya erişimini ve kişiselleştirmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Girişimin Kurucusu Orhan Başak Ajredinovski, 3 yıl süren yoğun bir çalışma sonrasında Reeplayer’ı hayata geçirdiklerini ifade ediyor. Video içeriğinin bugün dijital dünyada ne kadar büyük bir rol oynadığını vurgulayan Ajredinovski, 12 yaşındaki bir sporcu bile video yoluyla kendi önemli anlarını sosyal medya platformlarında paylaşabilir, büyük markalarla iş birliği fırsatları yakalayabilir ve global kulüplerin dikkatini çekebilir. Reeplayer, sporcuların bu video ve veri bilgileri sayesinde geleceğin yeteneklerini keşfetmesine ve sporun yaratıcı ekonomisinde yer almasına olanak sağlıyor.

Reeplayer’ın hedefleri neler?

Girişim, yakın gelecekte canlı yayın, otomatik analitikler, farklı spor dalları ve bireysel planlar gibi daha fazla hizmeti sunarak çeşitlilik sağlayacak. Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından aldığı yatırımın yanı sıra tüketici ve işletmelerden de büyük talep aldıklarını belirten Ajredinovski, MLS, Stuttgart altyapısı, GG8 Sports ve DarkHorse gibi teknoloji firmalarının yanı sıra 40 bin takımı barındıran üç binin üzerinde kulüple iş birliği yaptıklarını sözlerine ekliyor.

Ajredinovski ayrıca Reeplayer’ın kameralarının üretimini gerçekleştirecek olan Pittsburgh’daki üretim tesisinin ve deneyimli Carnegie Robotics kökenli uzmanlarının ABD Savunma Bakanlığı için de kamera üretimi yaptığını belirtiyor. Bu iş birliği sayesinde Reeplayer’ın kamera üretimi ve AR-GE süreçleri daha da destekleniyor.

Şimdiye kadar aldıkları yatırımla girişim, takımı büyümüş, medya alanında güçlü bir online topluluk oluşturmuş ve farklı spor dallarında platformlarını genişletmeye yönelik çalışmalar yapmıştır. Reeplayer, gelecekte sporcuların videoları aracılığıyla markalar veya takımlarla iş birlikleri yaparak yeni gelir kapıları oluşturmayı planlıyor. Ayrıca yerel işletmelerle takımlar arasında reklam anlaşmalarının yapılmasına da öncülük etmeyi hedefliyor.

Los Angeles merkezli Reeplayer, hedeflerinin Amerika’da 2026 Dünya Kupası’na kadar pazarda 20 binin üzerinde kamera ile yer almak ve dünya genelinde önemli bir oyuncu haline gelmek olduğunu belirtiyor. Avrupa, Güney Amerika ve Asya’ya da açılarak 4 farklı takım sporunda bu teknolojiyi yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Uzun vadeli hedefleri arasında ise tüm sporcuların ve takımların sosyo-ekonomik durumlarına bakılmaksızın eşit fırsatlar sunarak takım sporlarını video ve veri ile dönüştürüp spor medyasında lider olmayı yer alıyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Papyon Solutions

Yapay zeka destekli oda servisi hizmeti veren Papyon Solutions, İngiltere’ye açıldı!

Mailscribe

Yapay zeka ile desteklenen yerli e-posta pazarlama platformu Mailscribe ile tanışın!