in

Tesla ikinci çeyrek gelirinde 25 milyar dolara ulaştı, ancak fiyat indirimleri nedeniyle marjlar düşüyor!

Tesla İkinci Çeyrekte 25 Milyar Dolara Ulaştı
Tesla İkinci Çeyrekte 25 Milyar Dolara Ulaştı

Tesla, Çarşamba günü ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %20 artışla 2,7 milyar dolar net gelir bildirdi. Şirketin elektrikli araç fiyatlarında yapılan indirimler bir kez daha kârlara yansıdı.

Tesla’nın Maliyeti mi Düştü?

Otomobil üreticisi, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avrupa ve Çin’deki dört elektrikli araç modelinin maliyetini defalarca düşürdü. Bu hamle, yılın ilk yarısında satışların artmasına yardımcı oldu ve Tesla, ikinci çeyrekte 466.140 adet teslimat yaparak bir rekor kırdı. Ancak, şirketin normalde sağlıklı olan otomotiv marjlarında bir düşüş yaşandı.

Tesla Elon Musk
Elon Musk

Tesla’nın brüt kar marjı, bu yıl ikinci kez %25 olan 2022’nin ikinci çeyreğine göre ve geçen çeyrekte %19,3 olan orana göre %18,2‘ye düştü.

Tesla’nın Gelirleri Ne Durumda?

Şirket, Wall Street’in yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir tahminlerini başarıyla karşıladı. Bu değer, geçen yılki 16,9 milyar dolarlık satışa göre yaklaşık %50 daha yüksek bir rakama denk geldi. Gelirin büyük bir kısmı, Tesla’nın ikinci çeyrekte 21,3 milyar dolara ulaşan otomotiv gelirinden elde edildi. Bu rakam, federal vergi teşviklerinden elde edilen 282 milyon doları içeriyor.

Tesla Araçlar
Araçlar

Şirketin ikinci çeyrek gelirinin küçük ancak dikkate değer bir kısmı, genellikle satış sonrası araç hizmetleri ve parçaları, perakende ürünler, araç sigortası ve Supercharger ağı gibi “hizmetler ve diğer gelirler” kaynaklıdır.

Şirketin Supercharger istasyonu ve konektör sayısı ikinci çeyrekte sırasıyla %33 artarak 5.265 ve 48.082‘ye ulaştı. Otomobil üreticisi, Supercharger ağını son aylarda diğer otomobil üreticilerine, özellikle Ford ve General Motors‘a ve en son olarak Nissan’a da açmaktadır. Şarj, şirket için ana gelir kaynağı olmasa da, artışın bir kısmının şirketin şarj ağını genişletmesinden kaynaklanmış olabilir.

Enerji üretimi ve depolama geliri, çeyrekten çeyreğe sabit kalmış, ancak yıldan yıla %74 artmıştır.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

WhatsApp Wear Os

WhatsApp, Wear OS için bağımsız akıllı saat uygulamasını başlattı!

Zhipu Ai

Çin’in OpenAI rakibi Zhipu AI, Meituan fonu aldı!