in

Tiny, Twitter ve Amazon gibi uygulamaları geliştiren üretken bir şirket olan HappyFunCorp’u 30 milyon dolara satın aldı!

HappyFunCorp
HappyFunCorp

Tiny, Twitter ve Amazon gibi büyük uygulamaları geliştiren HappyFunCorp‘u 30 milyon dolara satın aldı! Peki neden? İşin perde arkasındaki tüm detaylarını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Teknoloji devleri hangi konulara ağırlık veriyor?

Fusionlar ve birleşmeler, teknoloji dünyasında şirketlerin sıkı bir pazarda bir sonraki adımlarını ararken önemli konular olmaya devam ediyor. Bu eğilim, sadece başlangıç ve büyük teknoloji şirketlerini değil, onlarla yakından çalışan firmaları da etkiliyor.

En son gelişmede, Apple, Disney, Amazon ve Twitter gibi şirketlere uygulama ve daha fazlasını tasarlayan ve geliştiren bir ürün mühendislik şirketi olan HappyFunCorp, Kanadalı şirket Tiny tarafından 30 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Tiny şirketi ne yapıyor?

Tiny, Kanada merkezli bir şirket olup, Kanada’da halka açık olarak işlem görmekte ve mevcut piyasa değeri yaklaşık 500 milyon dolar civarında. Tiny’nin ortak kurucusu ve ortak CEO’su Ben Schippers, bir röportajda, HappyFunCorp’u, hisse senetleri ve nakit karışımıyla satın aldıklarını ve bununla da kalmayıp Brooklyn, New York’ta kurulduğu yerde bağımsız olarak faaliyetlerine devam edeceğini dile getirdi.

Tiny Logo
Tiny Logo

Ayrıca, sözlerini de şunuda ekledi:

“Tiny, HappyFunCorp ile daha da yakın çalışacak. Tiny, teknoloji şirketleri ve internet tabanlı işletmeler için ön uç ve arka uç tasarımı ve ürün hizmetleri sunan bir dizi şirket odaklı olarak, sessizce şirketleri satın alarak düzenli bir iş yaratmıştır.”

Tiny’nin sahip olduğu diğer şirketler arasında e-ticaret teknoloji oyuncusu WeCommerce, tasarımcıların işlerini paylaşabileceği ve yeni işler bulabileceği bir çevrimiçi topluluk olan Dribbble ve görev ve proje yönetimi için Flow bulunuyor. Tiny’nin ortak kurucusu Andrew Wilkinson aynı zamanda Tiny’nin bir parçası olan bir arayüz tasarım şirketi olan MetaLab’ın da ortak kurucusu.

HappyFunCorp ne zaman kuruldu?

HappyFunCorp, 2009 yılında kuruldu. Son 14 yılda ise kendi büyük müşteri listesini oluştururarak büyük bir başarıya ulaştı. Diğer Tiny şirketleri gibi, şimdiye kadar kendi kendine finanse edilen ve karlı bir şirket haline geldi. 2022’deki gelirleri tam tamına 12 milyon dolar oldu ve bu yıl daha fazla büyüme hedefledikleri apaçık ortada.

HappyFunCorp Logo
HappyFunCorp Logo

Tiny neden HappyFunCorp’u satın aldı?

Tiny’nin HappyFunCorp’u satın alması, bugünkü teknoloji manzarasının şeklini değiştiren konsolidasyonun bir örneği olmasının yanı sıra, gelecek yıllarda teknoloji ekosisteminde daha belirgin bir rol oynayacak bir grup şirkete ışık tutması açısından da önemlidir.

Şirketler, son bir yılda “yüz binlerce işçiyi çıkartmaya devam ediyor” ve mevcut piyasa durumuna uyum sağlamak için bütçelerini kısıyorlar. Yapay zeka gibi alanlardaki yeni gelişmeler, bu iki departmanda da köşe başında birçok değişken ve belirsizlik yaratıyor.

Ancak bu şirketler hala gelecekteki büyümeye odaklanıyor ve bu amaçla talebi karşılamak ve yeni talepler yaratmak için yeni ürünler ve kavramlar geliştirmeye devam etmek istiyorlar. Tiny’nin bahsi, bu çekme ve itmenin zamanla daha fazla işi kendine çekeceği yönündedir.

Tiny Team
Tiny Team

Schippers, şunları da dile getirdi: “Bu tür şirketlerin profili son on yılda kesinlikle değişti. 8-9 yıl önce tüm bu çalışmaları yapıyorduk ve bunları konuşmuyorduk.”

Gördüğünüz üzere, her firma geleceğe yatırım yapıyor ve ayrıcalıklarından faydalanmak istiyor. Tiny, HappyFunCorp ile daha fazla büyümenin hedeflerini kurmuş bile!

Siz de girişiminizin yayımlanmasını istiyorsanız bizlere bilgi@dijitalihracat.com adresinden ya da bu form arayıcılığıyla bilgilerinizi gönderebilirsiniz!

Ayrıca yeni içeriklerimizden buraya tıklayarak haberdar olabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

Apple’ın piyasa değeri 3 trilyon doları aştı


Neu Battery Materials, pil geri dönüşümünü artırmak için 3,7 milyon dolarlık yatırımla harekete geçiyor.