in

Twitter içerik üreticilerine gelir paylaşımını test ediyor!

Twitter İçerik Üreticilere Gelir Paylaşımını Başlattı
Twitter İçerik Üreticilere Gelir Paylaşımını Başlattı

Son haftalarda Twitter ve Threads arasındaki rekabet gündeme geldi ve twitter gelir paylaşımı programı yeni bir tartışma konusu oldu.

Twitter, seçilen Twitter Blue abonelerine ödeme yapmaya başladı. Elon Musk, Şubat ayında gelir paylaşımı programından bahsetmişti, ancak ayrıntılar açıklanmamıştı. Bugün bazı yüksek takipçili hesaplar, gelir elde ettiklerini belirten paylaşımlar yapmaya başladı.

İçerik Üreticileri
İçerik Üreticileri

Bu gelir paylaşımı, kullanıcıların içeriklerinin altındaki yanıtlar kısmındaki reklamlardan elde ediliyor. Bu yaklaşım, kullanıcıları popüler içeriklere katkıda bulunmaya teşvik etmek için reklamları çeken içeriklere odaklanıyor. Aynı şekilde, yüksek takipçili içerik üreticileri Twitter Blue aboneliği almaya yönlendiriliyor.

Twitter Gelir Paylaşımı Kriterleri Neler?

Gelir paylaşımı programının bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu program, son üç ayda 5 milyon görüntüleme alan Twitter Blue aboneleri ve Onaylı Kuruluşlar için geçerlidir. İçerik üreticilerinin hesapları, gelir paylaşımına uygun olup olmadığı Twitter çalışanları tarafından değerlendirilecektir. Kriterlere uygun olan hesaplar ödemelerini Stripe hesapları üzerinden alacaklar. Tüm bu sürece yakın zamanda Ayarlar’ın altında yer alan “para kazanma” seçeneği üzerinden erişilebilecektir. Daha fazla bilgi için Twitter’ın yardım merkezini ziyaret etmek faydalı olacaktır.

İçerik Gelir
İçerik Gelir

Twitter Rakibi Threads Uygulamasını Kaç Kişi Kullanıyor?

Diğer yandan, geçtiğimiz hafta Instagram‘ın Threads adlı Twitter rakibi uygulamasının duyurulduğunu belirtmiştik. Threads uygulaması 100 milyon kullanıcı sayısını aşmış durumda. Threads, ChatGPT’den daha hızlı bir şekilde 100 milyon kullanıcı barajını geçti. ChatGPT, hatırlarsanız, 100 milyon kullanıcıya ulaşmak için 2 ay gerektirmişti. Threads ise bu başarıyı 5 gün içinde elde etti.

Threads’in kullanıcı kazanımına bakacak olursak, ilk 2 saat içinde 2 milyon kullanıcıya ulaştığını, ardından sırasıyla 5 milyon, 10 milyon ve 30 milyon kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz. Cuma günü 70 milyon kullanıcıya ulaşan Threads, Mark Zuckerberg’in açıklamasına göre beklentilerin üzerinde bir başlangıç yapmıştı.

Bu süreçte Threads, ülkemizde de popüler bir uygulama haline geldi. Gemius verilerine göre, Threads platformunun Türkiye’de “4.8 milyon” gerçek kullanıcıya ulaştığı ve 43.6 milyon ziyaretçiyi ağırladığı görüldü.

Threads’in bu başarısı yaşanırken, Twitter’ın trafiğinde düşüş yaşandığı iddia edildi. Ancak Twitter CEO’su Linda Yaccarino, geçtiğimiz hafta Twitter’ın Şubat ayından bu yana en yüksek kullanım oranına ulaştığını açıkladı.

Buna ek olarak, Twitter’ın Threads’e yönelik bağlantıları engellediği ortaya çıktı. Kullanıcılar, Twitter aramalarında Threads.net’in web sitesine geçici olarak erişim engeli getirildiğini ve bu durumun Threads’teki konuşmaları bulmayı veya kullanıcı profillerini bulmayı zorlaştırdığını bildirdi. Bu adım, Twitter’ın eleştirilerle karşılaşmasına neden oldu ve şimdi gelir paylaşımı programıyla Threads’e karşı elini güçlendiriyor.

Daha fazla yazımız için buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

Google Play Artık NFT Kullanımını Destekleyecek

pulse

Yerli Girişim SmartPulse, Yaklaşık 16 Milyon Dolar Toshiba’dan Yatırım Aldı