in

WhatsApp, Wear OS için bağımsız akıllı saat uygulamasını başlattı!

WhatsApp Wear Os
WhatsApp Wear Os

WhatsApp, uzun bir bekleyişin ve aylar süren beta testlerinin ardından nihayet Google’ın Wear OS işletim sistemini kullanan akıllı saatler için bağımsız bir uygulamasını başlattı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Çarşamba günü, kullanıcıların bağlı telefonlarını yanlarında bulundurmadan yeni konuşmalar başlatabilmelerine, mesajlara yanıt verebilmelerine ve VoIP çağrılarını alabilmelerine imkan tanıyan Wear OS için WhatsApp uygulamasının piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Apple Bildirimler
Apple Bildirimler

WhatsApp Ne İle Uyumlu Çalışıyor?

Bugün dünya genelindeki kullanıcılar için kullanıma sunulan uygulama, Wear OS 3 işletim sistemini kullanan akıllı saatlerle uyumlu olarak çalışmaktadır. Kullanıcılar, doğrudan bileklerinden metin ve sesli mesajlar, emojiler ve hızlı yanıtlar gönderip alabilecekler.

Mayıs ayında gerçekleşen geliştirici odaklı I/O konferansında Google, WhatsApp’ın Wear OS uygulamasının piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. Uygulama başlangıçta bir beta sürümü olarak sunulmuş ve kısa bir süre içinde herkesin erişimine açılması beklenmişti.

Neler Tanıtıldı?

I/O açılış konuşması sırasında Google, Spotify ve Peloton gibi üçüncü taraf şirketlerin yeni ve geliştirilmiş Wear OS uygulamalarını tanıttı ve Google Home, Gmail ve Takvim gibi kendi uygulamalarında güncellemeler yaparak kullanıcılara güncellenmiş bir deneyim sunacaklarını duyurdu. İşletim sistemi tabanlı akıllı saatlerle uyumlu olarak.

Google Android
Google Android

Wear OS’den farklı olarak, Apple’ın watchOS’uyla şu anda bağımsız bir WhatsApp uygulaması bulunmamaktadır. Bu, Apple Watch kullanıcılarının, akıllı saat aracılığıyla WhatsApp üzerinden mesaj gönderme veya arama yapma gibi yerel bir seçeneğe sahip olmadığı anlamına gelir ve bu da sınırlı bir deneyim sunar. Ancak Apple, uygun bildirim ayarlarını etkinleştirdiyseniz, gelen mesajlarınızı kontrol etmenize ve Apple Watch’un ekranı aracılığıyla yanıtlamanıza izin verir. Bununla birlikte, Apple Watch, uzun bir süredir genel akıllı saat pazarında hâkimiyetini sürdürmektedir.

Google, Wear OS’yi geliştirmenin yanı sıra yeni üreticiler ekleyerek ve platforma yeni uygulamalar ve deneyimler sunarak Apple Watch’ın hâkimiyetini ele geçirmek için çaba sarf etmektedir. Android üreticisi, I/O açılış konuşmasında, Wear OS 3’ün 2021’den bu yana beş kat büyüyerek dünya çapında en hızlı büyüyen akıllı saat platformu olduğunu duyurdu.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Preply

Yabancı dil öğrenme platformu Preply, 70 milyon dolar yatırım aldı!

Tesla İkinci Çeyrekte 25 Milyar Dolara Ulaştı

Tesla ikinci çeyrek gelirinde 25 milyar dolara ulaştı, ancak fiyat indirimleri nedeniyle marjlar düşüyor!