in

Xpeng, Didi’nin akıllı elektrikli araç birimini 744 milyon dolara satın alıyor!

Xpeng
Xpeng

Çin merkezli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng, akıllı elektrikli araç çağırma platformu Didi’nin akıllı elektrikli araç birimini 744 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu. Xpeng ayrıca, bu anlaşma ile stratejik bir ortaklık kuracaklarını belirtti.

Xpeng gelecek yıl nerede piyasaya sürecek?

Anlaşmanın bir parçası olarak, şirket gelecek yıl “MONA” adını taşıyan yeni bir marka altında A sınıfı bir modeli piyasaya sürecek. Bu model, 20 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak ve Xpeng’in kitlesel pazar segmentinde genişlemeyi amaçladığı bir adım olacak. Anlaşma aynı zamanda pazarlama, finansal sigorta hizmetleri, şarj altyapısı oluşturma ve uluslararası genişleme gibi çeşitli alanları da içerecek.

Bu anlaşma, Çin’in elektrikli araç sektöründe talebin yavaşlaması ve üretim fazlasının olması gibi faktörlerin, yeni girişimlerin pazarda yer bulmasını zorlaştırdığı bir dönemde gerçekleşiyor. Volkswagen’in de kısa bir süre önce şirkete 700 milyon dolar yatırım yaptığını belirtelim. Bu yatırım sonucunda, şirketin Volkswagen markası altında temel sürücü destek sistemleri (ADAS) teknolojisi kullanarak iki yeni model üreteceği açıklandı.

Şirket, Ar-Ge çalışmalarına büyük yatırımlar yapmasına rağmen, elektrikli araç kullanımı konusunda sınırlı kalmaktadır. Didi ile bu ortaklığın, şirketin potansiyel olarak Çin’deki yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor. Çünkü Didi, 2023’ün ilk çeyreği itibarıyla “587 milyon aktif kullanıcıya” sahip olduğunu açıklamıştır.

Anlaşmanın aşamalı bir şekilde tamamlanması ve MONA modelinin Xpeng’in toplam yüzde 3,25 hissesini başarıyla temsil etmesi durumunda, Didi’nin daha fazla hisse satın alması beklenmektedir. Anlaşma gereği, Didi ilk kapanıştan sonra iki yıl boyunca hisselerini satamayacak.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Gesund Ai

Yerli sağlık teknolojileri girişimi Gesund, Invest 101 fonundan yatırım aldığını açıkladı!

Zepto

Zepto, 1.4 milyar dolar değerleme üzerinden 200 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!