in

Yerli dijital enerji platformu Apollo IoT, 675 bin dolar tohum yatırım aldığını açıkladı!

Apollo İot
Apollo İot

Apollo IoT, Haziran 2022’de Ezgi Eylül Hasvatan Gavas ve Burak Gavas tarafından kurulan bulut tabanlı dijital enerji platformudur.

Şirket, 13.5 milyon dolar değerleme üzerinden toplamda 640 bin dolarlık yatırım aldı ve toplam yatırım turunun yüzde 5’ini tamamladı. Diğer yatırım turu için VC (Risk Sermayesi) görüşmeleri devam ediyor.

Apollo IoT’nin Amacı Ne?

Apollo IoT’nin temel amacı, Türkiye’nin dijital enerji platformları arasında yer alarak “fatura kontrolü, optimizasyon ve tahminleme gibi enerji tüketimi” konularında kullanıcılara yardımcı olmaktır. Bu platform, kolay entegrasyon sağlayarak cihaz veya donanım kurulumuna ihtiyaç duymaz ve kullanıcıların geçmiş ve anlık tüketim verilerini izlemesine ve elektrik faturasının doğruluğunu kontrol etmesine olanak tanır.

Apollo İot Enerji Yönetimi
Enerji Yönetimi

Apollo IoT’nin Değer Önerisi Ne?

Girişimin değer önerisi, rakiplerinden farklı olarak yatırım ve donanım maliyeti olmaksızın enerji ve tüketim verilerini dijital ortamda izleme imkanı sunmasıdır. Platform, yapay zeka tabanlı tahminler ile gelecek aya ilişkin tüketim analizleri ve tahminleri sunar. Organizasyon içindeki ilgili iş birimleri ve bütçe planlama yapan iş birimleri tarafından kullanılabilen kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Platformun sunduğu sektörel enerji kıyaslaması, sürdürülebilirlik ekranı ve yapay zeka tahminleri gibi pek çok çeşitli analiz, Apollo IoT’yi rakiplerinden ayrıştıran özellikler arasındadır.

Ülkedeki bazı işletmeler, enerji danışmanlığı firmaları ile çalışmadan analiz yapamadıkları ve yanlış hesaplamalar veya yüksek fiyatlardan faturalandırılmalar gibi sorunlarla karşılaşıyor. Apollo IoT’nin temel amacı da bu gibi sorunların çözümüne yardımcı olmaktır. Platform, reaktif güç tüketimi gibi önemli konuları anlık olarak tespit ederek işletmelerin cezalardan kaçınmasına yardımcı olur.

Bu bilgiler doğrultusunda, girişimin Türkiye’de enerji tüketimini izlemek, analiz etmek ve maliyetleri düşürmek için önemli bir çözüm sunduğu söylenebilir. Yatırımla birlikte şirketin büyümesi ve gelişmesiyle birlikte daha fazla işletmeye ulaşarak enerji verimliliği sağlama potansiyeline sahip olduğu anlaşılıyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Getmobil

Yenilenmiş akıllı telefon alım satım platformu, Getmobil!

Disprz

Öğrenme ve beceri platformu Disprz, 30 milyon dolar yatırım topladığını açıkladı!