in

YouTube, eğitim videolarında yapay zeka tarafından oluşturulan sınavları test ediyor!

YouTube Eğitim Videolarında Yapay Zeka Dönemi
YouTube Eğitim Videolarında Yapay Zeka Dönemi

YouTube, mobil uygulaması için yapay zeka tarafından oluşturulan kısa testlerle izleyicilere bir eğitim videosunda yer alan bir konu hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı sunmak için yeni bir özellik deniyor. Bu özellik aynı zamanda YouTube’un her video için konuyu ne kadar iyi kapsadığını anlamasına da yardımcı olacak.

Yapay zeka tarafından oluşturulan testler, YouTube’un deneysel sayfasında duyuruldu. Küresel olarak “birkaç” eğitim videosu izleyen kullanıcıların küçük bir yüzdesi tarafından deneme işlemleri gerçekleştirilecek. Bu sınav özelliği, sadece belirli bir bölüm için “İngilizce içeriğe sahip olan videoların” son izlenen videoların altında bağlantılar şeklinde görünecek.

Henüz YouTube’un tüm kullanıcılarına ulaşmayan bu deneylerin sonucu merak ediliyor. Özellikle artık okulda olmayan kişilerin, videolar arasında dolaşırken bir sınava girmek isteyip istemeyeceği belirsiz.

YouTube’un hedef belirlediği kitle kim?

YouTube, araba lastiği değiştirme veya ters takla atma gibi konularda kullanıcıların yeni şeyler öğrenmesini sağlama konusunda “uzun süredir bir hedef olarak” kendini belirlemiştir. TED-Ed ve HowToBasic gibi “Edutainment” hesapları, sırasıyla 18,8 milyon ve 17,3 milyon aboneye sahip en popüler eğitici YouTube kanalları arasında yer almaktadır.

Ayrıca, birçok öğretmen b uygulamaya girerek eğitim içerikleri oluşturmak veya öğrencileriyle paylaşmak için platformu kullanmaktadır. Bu nedenle, konu hakkında gerçekten daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yeni sınav özelliği, materyal hakkında daha derin bir anlayış kazanmanın etkili bir yolunu sunabilir.

YouTube’un hangi kurumlar ile anlaşma yaptı?

Bu yılın başlarında YouTube, Crash Course ve Arizona State University ile iş birliği yaparak üniversite matematiği, ABD tarihi, İngilizce kompozisyon gibi çeşitli konuları kapsayan dört ücretsiz kurs sunan “Study Hall” girişimini başlattı. Crash Course, John ve Hank Green tarafından yönetilen bir kanaldır ve 14,8 milyon aboneye ve yaklaşık 1,6 milyar görüntülemeye sahiptir.

YouTube başka hangi özellikleri deniyor?

Ayrıca üç aşamalı bir reklam engelleme politikası ve Premium aboneler için yeni bir kilit ekranı özelliği gibi özellikleri de test etmektedir.

Sizce yapay zekayı başka hangi alanlar da göreceğiz?

Siz de girişiminizin yayımlanmasını istiyorsanız bizlere bilgi@dijitalihracat.com adresinden ya da bu form arayıcılığıyla bilgilerinizi gönderebilirsiniz!

Ayrıca yeni içeriklerimizden buraya tıklayarak haberdar olabilirsiniz!

Ne düşünüyorsunuz?

Shazam Artık Youtube, Tiktok ve İnstagram Şarkılarını da Tanıyabiliyor

Mark Zuckerberg : Threads’in Logosunun Çalıntı Olduğu İddia Edildi