in

Zepto, 1.4 milyar dolar değerleme üzerinden 200 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!

Zepto
Zepto

Online teslimat girişimi Zepto, liderliği StepStone Group tarafından üstlenilen bir yatırım turu kapsamında 1,4 milyar dolar değerlemeye sahipken “200 milyon dolarlık yatırım” aldığını açıkladı.

E serisi yatırım turunda öncülük eden StepStone Group’un yanı sıra, Hindistan merkezli şirketin yatırım turuna Goodwater Capital, Glade Brook Capital, yatırımcı Lachy Groom ve Nexus Venture Partners gibi önemli yatırımcılar da katıldı.

Zepto nedir?

Aadit Palicha ve Kaivalya Vohra tarafından Stanford Üniversitesi’ndeki bilgisayar bölümünden ayrılarak kurulan Zepto, yeni elde edilen yatırımı operasyon alanını genişletmek için değerlendirecektir. Şirket, daha önce Y Combinator’ın Continuity Fund’ının öncülük ettiği Seri C yatırım turunda Aralık 2021’de 100 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bu yatırım turu sonucunda şirketin değerlemesi 570 milyon dolara yükselmişti.

Zepto ne sağlıyor?

Şirket, “sadece 10 dakika içinde” market ve günlük ihtiyaç ürünlerini teslimat yaparak müşterilerine hizmet sunuyor. Farklı kategorilerde 5 binden fazla ürün, taze meyve-sebzeler, günlük ürünler, süt ürünleri, sağlık ve hijyen ürünleri gibi geniş bir yelpazede Zepto’nun ürün portföyünü oluşturuyor. Girişim ayrıca kahve, çay gibi ürünlerin yanı sıra market ürünlerini sipariş etme imkanı da sunuyor. Mumbai, Delhi, Bengaluru, Gurugram ve Chennai gibi şehirlerde hizmet veren Zepto’nun yıllık satışlarını %300 oranında arttırdığı belirtiliyor.

Özellikle yoğun iş temposuna sahip bireyler için, şirketin müşterilere hızlı bir şekilde market ürünlerine erişim sağlaması, değerli zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Elbette, şirketin büyümesindeki en büyük etken Covid-19 pandemisi olmuştur. Bu dönemde insanlar fiziksel teması azaltmayı tercih ederek daha fazla online hizmetlere yönelmiştir. Şirket, bu dönemde güvenli ve hızlı market alışverişi seçeneği sunarak önemli bir ihtiyacı karşılamıştır.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Xpeng

Xpeng, Didi’nin akıllı elektrikli araç birimini 744 milyon dolara satın alıyor!

Lemfi

Fintech platformu LemFi, 33 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!