in

Neuralink, Founders Fund’dan 280 milyon dolar yatırım aldı!

Neuralink Founders Fund
Neuralink Founders Fund

Elon Musk liderliğindeki Neuralink, beyin implantları alanındaki devrimci çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak, Founders Fund’dan “280 milyon dolarlık yatırım” aldığı duyuruldu. D Serisi yatırım turu, şirketin resmi X hesabından paylaşıldı. Ancak, alınan yatırımın hangi alanlarda kullanılacağına dair detaylı bir açıklama yapılmadı.

Founders Fund neden yatırım yaptı?

Founders Fund, daha önce Elon Musk’ın diğer projeleri olan The Boring Company ve SpaceX’e yatırım yapmış bir kuruluş olarak dikkat çekiyor. Bu yatırımın ardından Founders Fund ortağı Scott Nolan, yaptığı bir paylaşımda, şirket olarak Neuralink’i desteklemekten ve felçli hastalara yardım etmeyi amaçlayan bu projeye katkı sağlamaktan duydukları heyecanı ifade etti.

Founders Fund Neuralink
Founders Fund Neuralink

2021 Temmuz ayında, Google Ventures, Peter Thiel’ın Founders Fund’ı ve OpenAI CEO’su Sam Altman gibi önde gelen yatırımcılardan toplamda 205 milyon dolar yatırım alan teknolojik şirket, bu yeni yatırım ile teknoloji alanındaki liderliğini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Neuralink’in hedefleri neler?

Neuralink, 2016 yılında Elon Musk tarafından kuruldu ve nörolojik rahatsızlıkları olan bireylerin çeşitli cihazlarla iletişim kurmasını ve bunları kontrol etmesini sağlayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor. Bu inovatif teknoloji, insan beynini bir bilgisayar arayüzüne bağlayarak, felçli bireylerin sadece düşünce gücüyle bile telefon gibi cihazları kontrol edebilmesine olanak tanıyor.

Neuralink Elon Musk
Neuralink Elon Musk

Şirketin teknolojisi şu an hayvanlar üzerinde test aşamasında bulunuyor. 2021 Mayıs ayında, insan klinik denemelerine başlama izni için FDA onayı almasına rağmen, henüz insanlar üzerinde gerçekleştirilen deneylere başlamış değil.

Son birkaç hafta içinde, benzer bir alanda önemli bir gelişme daha yaşandı. Northwell Health’in Feinstein Biyoelektronik Tıp Enstitüsü tarafından geliştirilen yapay zeka destekli beyin implantı, felçli insanların hareket etme yetisini yeniden kazanmalarını ve duyusal hislere kavuşmalarını sağlayacak yeni bir dönemi başlattı. Bu tür yenilikçi teknolojiler, insan sağlığı ve yaşam kalitesi açısından büyük umutlar taşıyor.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Mavi Kanatlar Yatırım Aldı

İnsansız hava araçları girişimi MaviKanatlar, 2,4 milyon TL yatırım aldı!

Monetizr

Reklam platformu Monetizr, Ludus Ventures’ın katıldığı turda 4 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı!