in

Topraksız tarım teknolojilerine odaklanan Tarlam, Founder One’dan 100 bin dolar yatırım aldı

Tarlam
Tarlam

Tarlam, Melih Dökmeci tarafından 2020 yılında kurulan, tarım teknolojilerine odaklanan bir girişimdir.

Tarlam ne yapıyor?

Tarlam, geleneksel tarım yöntemlerine alternatif olarak, topraksız tarım teknolojilerini kullanarak, ot, sebze ve mikro yeşillikleri üretim yerinde, yani tüketim noktasında yetiştiren yenilikçi bir sistem geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde, geleneksel yöntemlere kıyasla üretim hızı üç katına çıkarılırken, kimyasal kullanımından tamamen kaçınılmaktadır.

Su kullanımı ne kadar azalıyor?

Girişimin bu sürdürülebilir ve verimli tarım modeli, su kullanımını yüzde 90 oranında azaltıyor. Böylece, hem su tasarrufu sağlanıyor hem de çevre dostu bir yaklaşım benimseniyor. Bitki koruyucu ilaç kullanımının önlenmesi, doğal dengenin korunmasına katkıda bulunurken, paketleme materyallerinde plastik kullanımının azaltılması ve taşıma/depolama süreçlerinde fosil yakıt kullanımının elimine edilmesiyle çevresel etkinin minimize edilmesi hedefleniyor.

Girişimin ürettiği bitkiler, genetiği değiştirilmemiş, ilaçsız ve taze özelliklere sahip. Bu yaklaşım, yeni tarla alanlarının açılmamasını ve eski tarla alanlarının doğaya geri dönüşünü teşvik ediyor. Ayrıca, Tarlam cihazlarının kullanımı, yemek hazırlayan işletmelerin doğaya olan etkilerini azaltıyor ve çevresel sürdürülebilirliği artırıyor.

Yatırım nerede kullanılacak?

Bu yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımıyla girişim, Founder One yatırım şirketinden 100 bin dolarlık bir yatırım aldı.

Yatırım, şirketin 1,7 milyon dolarlık bir değerleme üzerinden gerçekleşti. Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Genel Müdürü Ali Şahin, Tarlam’ın az kaynak kullanımı ve sağlıklı üretim yaklaşımıyla sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, bu tür değer yaratan ve pozitif etki oluşturan girişimlere desteklerini sürdüreceklerini belirtti. Bu yatırım, Tarlam’ın Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı ile iş birliği içinde olan Founder One çatısı altında, topluma katkıda bulunan bir girişim olarak konumlanmasını pekiştirmektedir.

Daha fazla yazımızı, buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Tüpraş Ventures

Tüpraş Ventures, Robotik Teknolojiye Önemli Yatırımı

Noice

Oyun odaklı canlı yayın platformu Noice, 21 milyon dolar yatırım aldı!